Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Zrobotyzowane spawanie przyszłością przemysłu?

AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Zrobotyzowane spawanie przyszłością przemysłu?

Automatyzacja przemysłu trwa od dziesięcioleci. Coraz więcej prac w fabrykach wykonują roboty. Obecnie obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania robotami przemysłowymi przeznaczonymi do spawania łukowego. Po rozwiązania, które zarezerwowane były głównie dla dużych firm, coraz częściej sięgają średni, a nawet mali producenci. Co spowodowało taką zmianę?


Data publikacji: 20.09.2022

Data aktualizacji: 17.11.2023

Podziel się:

Firmy chcą znacznie ograniczyć koszty, zyskać powtarzalną wysoką jakość spoin oraz elastyczność produkcji. Kompaktowa cela spawalnicza MPLAB COMPACT jest więc odpowiedzią na potrzeby rynku.


Otrzymujemy dużo zapytań od małych firm produkcyjnych. Większość przedsiębiorców, kupując robota, decyduje się na maksymalne ograniczenie jego funkcjonalności, chcąc zachować najniższą cenę. To niewłaściwe podejście w konsekwencji może prowadzić do problemów z prawidłowym działaniem stanowiska. Ważny jest więc wybór doświadczonego integratora, który pokaże, na co należy zwrócić uwagę oraz czego unikać przy wyborze i wyposażaniu stanowiska spawalniczego – mówi Piotr Janica, prezes MPLAB Prototypes Sp. z o.o.


Niezbędny automatyzm

Prawidłowo zaprojektowana cela spawalnicza wyposażona jest w automatyczny układ czyszczenia palnika oraz układ do sprawdzania i korekcji punktu TCP palnika, dzięki czemu każda spoina spawalnicza jest wykonywana w założonym miejscu. Dlaczego jest to tak istotne? Nieplanowane przestoje na konserwację palnika powodują zmniejszenie wydajności. Jeśli wystąpi kolizja palnika, a stanowisko nie ma układu korekcji punktu TCP, operator straci 20 minut na ponowne prawidłowe ustawienie narzędzia.

Ważnymi rozwiązaniami są systemy TouchSence (pozwala na wykrywanie położenia detalu i korygowanie ścieżki przed startem spawania) oraz ArcSence (umożliwia śledzenie spoiny podczas spawania i korygowanie trajektorii). Dzięki nim zachowana jest stuprocentowa powtarzalność wytwarzanych konstrukcji i niebywała precyzja wykonania. Cele spawalnicze MPLAB doposażać można w dowolnym momencie w systemy pomocnicze, zwiększając ich funkcjonalność.

Kluczowe jest również odpowiednie oprzyrządowanie spawalnicze, które gwarantuje nam utrzymanie geometrii i zachowanie tolerancji rysunkowych. Dobrze zaprojektowany i wykonany przyrząd spawalniczy pozwala na bazowanie każdego detalu w ten sam sposób, co dodatkowo poprawia powtarzalność produktu. Przekłada się to na seryjne wytwarzanie konstrukcji z zachowaniem powtarzalności detalu i bezpośrednio wpływa na jej jakość przez wyeliminowanie niezgodności.

gallery-0
gallery-1

Jakość i ergonomia

Warto zwrócić uwagę na źródła spawalnicze dostarczane wraz z robotami. Nasze cele spawalnicze wyposażone są w markowe źródła spawalnicze najlepszych producentów. Gwarantuje nam to wsparcie technologiczne oraz wygodny dostęp do części zamiennych czy materiałów eksploatacyjnych. Nasze cele są gotowe do spawania natychmiast po instalacji na linii produkcyjnej i montażu przyrządów spawalniczych, a intuicyjny interfejs umożliwia obsługę przez niedoświadczonego operatora po zaledwie 20-minutowym szkoleniu. Wybierając cele spawalnicze MPLAB, ma się pewność, że cena jest jedną z korzystniejszych na rynku, a jednocześnie wszystkie istotne parametry zostały zachowane.


Artykuł ukazał się w nr 4(40) sierpień – wrzesień 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zobacz również


Przeczytaj