ZARZĄDZANIE
Złe nastroje (PMI) w polskim przemyśle
Polski sektor wytwórczy odnotował wyraźny regres w czerwcu, jak wykazały najnowsze dane PMI® z S&P Global. Tempo spadku nowych zamówień i produkcji przyspieszyło, a firmy nadal ograniczały zatrudnienie, zakupy i zapasy. Podkreślając stonowane warunki, 12-miesięczne perspektywy produkcji były jednymi z najsłabszych od czasu pandemii.
Data publikacji: 01.07.2025
Data aktualizacji: 01.07.2025
Podziel się:

Indeks S&P Global Poland Manufacturing PMI odnotował 44,8 w czerwcu, w dół z 47,1 w maju, co wskazuje na najostrzejsze ogólne pogorszenie warunków biznesowych w sektorze wytwórczym od października 2023 r. Wartość główna spadła o 5,4 punktu od kwietnia, co stanowi najgłębszy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 r.
Trzy z pięciu składników PMI miały negatywny wpływ na zmianę wartości głównej w czerwcu: nowe zamówienia, produkcja i zapasy zakupów. Czasy dostaw dostawców ponownie miały nieznacznie pozytywny wpływ, podczas gdy tempo redukcji miejsc pracy zmalało.
Gwałtowny spadek PMI
– Sektor wytwórczy w Polsce znalazł się w znacznie gorszej sytuacji pod koniec drugiego kwartału w porównaniu z końcem pierwszego. Główny wskaźnik PMI spadł z prawie trzyletniego maksimum w marcu do 20-miesięcznego minimum w czerwcu, co stanowi największy spadek od połowy 2022 r. Warunki rynkowe i zaufanie osłabły, ponieważ niepewność wzrosła z powodu zapowiedzi taryfowych i napięć międzynarodowych. Nowe zamówienia spadły trzeci miesiąc z rzędu w czerwcu i w najszybszym tempie od października 2023 r., co skłoniło firmy do ograniczenia produkcji. Chociaż polski PMI spadł jeszcze bardziej w dół od danych dla strefy euro w czerwcu (na podstawie wstępnego odczytu 49,4), niedawna stabilizacja w sektorze produkcji w strefie euro i w szczególności w Niemczech powinna zapewnić pewne wsparcie polskim producentom w przyszłości – mówi Trevor Balchin, Economics Director at S&P Global Market Intelligence
Mieszane prognozy
Prognozy dotyczące produkcji na 12 miesięcy wyraźnie ostygły pod koniec drugiego kwartału, co stanowiło wyraźne odwrócenie silnego optymizmu odnotowanego pod koniec pierwszego kwartału, przed niepewnością związaną z polityką taryfową. Indeks przyszłej produkcji cofnął się dalej od 45-miesięcznego maksimum z marca do najniższego od listopada 2024 r. Około jedna czwarta (24%) firm spodziewa się wzrostu produkcji, związanego z Narodowym Planem Odbudowy, silniejszymi rynkami niemieckimi i nowymi produktami. Jednak prawie jedna na pięć (19%) firm spodziewa się spadku w ciągu następnych 12 miesięcy, związanego ze słabym napływem zamówień i niepewnością. Średnie ceny nakładów spadły w czerwcu, po trzymiesięcznej sekwencji inflacji, która była najdłuższą zarejestrowaną od ponad dwóch lat. Mimo to tempo redukcji było jedynie marginalne. W międzyczasie ceny produkcji producentów wzrosły po raz czwarty w ciągu pięciu miesięcy, ale tylko nieznacznie.
Opracował PO