Historia produkcji w dużej mierze opiera się na historii rozwoju technologii. Od silnika parowego, przez elektryczność, robotykę, po komputery i Internet, hala produkcyjna była nieustannie przekształcana przez wielkie zmiany technologiczne. Czasami zmiany te następowały w przyspieszonym tempie. W szczególności tempo i siła nowoczesnego, cyfrowo połączonego świata sprawiły, że Klaus Schwab, założyciel i dyrektor wykonawczy World Economic Forum, w 2015 r. nazwał obecną epokę „czwartą rewolucją przemysłową”. Rewolucję tę po części napędzają technologie, takie jak Internet, IoT, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Odpowiadają one za fundamentalną transformację w całej branży przemysłowej – w sposobie wytwarzania produktów, generowania wartości i funkcjonowania łańcuchów wartości w skali makro.
Zmiana na hali produkcyjnej
Firmy mają dziś więcej narzędzi technologicznych niż kiedykolwiek wcześniej, aby przekształcić zarządzanie halą produkcyjną, osiągnąć wyższą wydajność operacyjną i obsługiwać klientów w zupełnie nowy sposób. Można to osiągnąć poprzez przyjęcie podejścia modułowego, integrację robotyki, produkcji addytywnej i aplikacji IoT, które pomagają przekształcić halę produkcyjną i sprawiają, że operacje produkcyjne są bardziej inteligentne i wydajne.
Jak firmy mogą się przygotować?
Cyfrowe fabryki potrzebują cyfrowych rozwiązań, aby połączyć różne systemy, procesy i technologie. Operatorzy fabryk coraz częściej stosują podejście inżynierii systemów opartej na modelach (MBSE), obejmujące technologie takie jak wirtualne bliźniaki i pełna ocena cyklu życia produktu (LCA), co pozwala im podejmować świadome, strategiczne decyzje dotyczące wdrażanych technologii oraz sposobu konfiguracji i zarządzania tymi rozwiązaniami. Wykorzystując wirtualne modelowanie, jako część podejścia MBSE, a także procesy szkoleniowe z wykorzystaniem rozwiązań z zakresu rozszerzonej rzeczywistości, konstruktor linii może symulować, w jaki sposób dany element wyposażenia będzie działał na istniejącej linii produkcyjnej, dzięki czemu operator zakładu zyskuje pewność, że wykona on zamierzoną pracę. Technologie cyfrowe w coraz większym stopniu koncentrują się na dostarczaniu w czasie rzeczywistym bardzo szczegółowych informacji na temat fabryk i poszczególnych etapów procesu produkcji. Umożliwia to firmom podejmowanie znacznie bardziej świadomych decyzji dotyczących rozwoju działalności i osiągania lepszych wyników w zakresie optymalizacji operacyjnej.
Autor:
Ireneusz Borowski, Country Manager na Polskę w Dassault Systèmes
Zobacz również