Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/teamtechnik Polska uruchomił pracowniczy budżet obywatelski

ZARZĄDZANIE

teamtechnik Polska uruchomił pracowniczy budżet obywatelski

teamtechnik Polska uruchomił w swoich dwóch polskich spółkach pracowniczy budżet obywatelski. Program ruszył w 2023 r. i był bezpośrednią odpowiedzią na różne pomysły i sugestie zgłaszane przez pracowników.  


Data publikacji: 23.01.2024

Data aktualizacji: 23.01.2024

Podziel się:

Program jest w całości finansowany przez teamtechnik i traktowany jako inwestycja w dobre i atrakcyjne warunki pracy. O budżecie i jego funkcjonowaniu rozmawiamy z Aleksandrą Hankiewicz-Bielawą, HR Manager spółki.

Zacznijmy od początku. Mamy budżet. Jest też załoga i zarząd. Kto ostatecznie proponuje tematy do rozważenia? Czy pracownicy decydują tylko o przekazaniu środków na zaproponowane przez spółkę cele, czy też mogą je zgłaszać samodzielnie?

Kończymy właśnie realizację inicjatyw z pierwszego budżetu obywatelskiego ttPT. Wszystkie propozycje do budżetu zgłosili sami pracownicy w ramach badania zaangażowania. Każdy pracownik miał następnie możliwość wybrać w głosowaniu łącznie dwa projekty w dwóch kategoriach kosztowych – najważniejsze dla siebie projekty z punktu widzenia dobrych warunków pracy w teamtechnik.

Skoro jest to budżet obywatelski, to byłoby świetnie, gdyby jak największa część pracowników miała okazję odczuć pozytywy wynikające z wdrożenia danego pomysłu. Jakie są kryteria wyboru inicjatyw?

Główne kryterium to przede wszystkim zasięg zgłoszonej inicjatywy – chcemy, by objęła możliwie największą liczbę pracowników. Drugie kryterium to oczywiście kwestia tego, na ile prawdopodobna jest realizacja danego pomysłu – chcemy deklarować wykonanie zadań, które faktycznie są w zasięgu naszych możliwości. I oczywiście również kryterium finansowe za każdą inicjatywą stoją konkretne pieniądze oraz czas osób, które ją wdrażają, a ten czas to również określony koszt.

Jakie pomysły pojawiły się w tym roku i które zyskały największy aplauz?

W tegorocznym budżecie obywatelskim pojawiły się m.in. inicjatywy związane ze sportem, tj. organizacja eventów sportowych czy dofinansowanie odzieży sportowej. Pracownicy zaproponowali również dodatkowe paczki dla dzieci. Ciekawe jest jednak to, że zgłoszono także sporo projektów związanych z rozwojem kompetencji – i właśnie te pomysły wygrały w głosowaniu. W tym roku zatem jako pierwszą z wybranych propozycji, realizujemy szeroko zakrojony program rozwojowy, który wzmocni naszą efektywność w zarządzaniu sobą w czasie. Do projektu zaproszeni zostali wszyscy pracownicy spółki, a z informacji, jakie uzyskaliśmy po warsztatach, które już się odbyły wiemy, że szkolenie bardzo spodobało się wszystkim uczestnikom. Uzyskana wiedza już jest wykorzystywana w codziennych obowiązkach. Drugi pomysł, który wybrali pracownicy, to udział w targach branżowych. Pozwalają one być na bieżąco z nowoczesnymi trendami w każdym obszarze naszej działalności. Mogę już zdradzić, że ta inicjatywa pozostanie z nami również w kolejnych latach.

Jakie korzyści dla spółki niesie taki program?

Bezpośrednią korzyścią jest to, że pracownicy realnie kształtują firmę. Dostrzegają potrzeby, komunikują je organizacji, a potem są one spełniane. To uskrzydla. Fala ciekawych inicjatyw narasta i umacnia się przekonanie, że warto o nich mówić. Kolejne korzyści płyną już z samych projektów. W tym roku postawiliśmy na mocny rozwój pracowników i poszerzanie ich horyzontów – to zysk nie tylko dla nich, ale również dla firmy. Liczymy, że dla osób, które będą zainteresowane dołączeniem do nas, będzie to dodatkowy argument za tym, aby ubiegać się o pracę w teamtechnik. Najlepiej samemu się przekonać, jak można się tu rozwijać i współtworzyć swoje środowisko pracy.

Jednym z takich pomysłów była Liga Typerów MŚ 2022?

To akurat dodatkowa inicjatywa zgłoszona zanim jeszcze uruchomiliśmy budżet obywatelski. Jak widać nasi pracownicy są bardzo kreatywni i bardzo chcemy to wspierać jako firma, Podjęliśmy się zatem realizacji tego przedsięwzięcia i spotkało się to z zainteresowaniem kilkudziesięciu osób w firmie. Liga Typerów polegała na obstawianiu wyników meczów mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 r. Za każdy mecz gracz otrzymywał punkty w liczbie zależnej od trafności wytypowanego wyniku. Gracze z najwyższą liczbą punktów otrzymali nagrody w postaci oryginalnych piłek MŚ 2022.

Co dalej, czyli czy budżet zostaje na przyszły rok?

Zdecydowanie tak. Pamiętajmy, że to ludzie tworzą organizację. Słuchając głosu pracowników, możemy najlepiej rozwijać firmę i sprawiać, że będziemy przychodzić do pracy z chęcią, by spełniać się zawodowo w dobrym i przyjaznym otoczeniu. To chyba jedna z podstawowych potrzeb – mieć poczucie wpływu i faktycznie móc samemu kreować firmę. Przechodząc do konkretów. Właśnie przeprowadziliśmy kolejne badanie zaangażowania pracowników i już nie możemy się doczekać nowej dawki ciekawych sugestii, które mogą się znaleźć w budżecie obywatelskim ttPT 2024. Jesteśmy gotowi na następne projekty.

 

 

Źródło: teamtechnik Poland

Od wielu lat teamtechnik jest jednym z liderów międzynarodowego rynku innowacyjnych systemów montażu i testowania części i podzespołów w obszarach e-mobility i pojazdów autonomicznych, industrial goods czy life science. Spółka teamtechnik Polska widzi perspektywy rozwoju m.in. w obszarach e-mobility i pojazdów autonomicznych oraz na rynku modułów bateryjnych. W tym zakresie spółka realizuje coraz więcej kompleksowych inwestycji, obejmujących projektowanie, produkcję oraz instalację i uruchomienie wraz z serwisowaniem w siedzibie klienta zaawansowanych linii montażowych i testujących przeznaczonych do montażu i testowania części i podzespołów.

teamtechnik Poland jest częścią teamtechnik Group, a większościowym właścicielem polskiej spółki jest grupa TDJ.

 

Zobacz również


Przeczytaj