INTELIGENTNE TECHNOLOGIE
Sztuczna inteligencja – wyzwania dla gospodarki
O sztucznej inteligencji dyskutuje się dziś coraz częściej. Jedni mówią o niej jako o świętym Graalu, bez którego trudno wyobrazić sobie przyszłość. Natomiast część ekspertów obawia się, że zdominuje ona nasze życie, między innymi pozbawiając ludzi pracy. Tak czy inaczej, powoli SI staje się wszechobecna.
Data publikacji: 28.09.2023
Data aktualizacji: 16.11.2023
Podziel się:

Niedawno Sektorowa Rady ds. Kompetencji – Informatyka działająca przy Polskim Towarzystwie Informatycznym opublikowała raport „Wpływ trendów rozwojowych nowych technologii na potrzeby kompetencyjne sektora IT. W szczególności sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zakresie tworzenia oprogramowania”. W rozdziale Zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne w firmach spoza sektora IT czytamy: Menedżerowie IT wskazują największe
zapotrzebowanie ze strony sektora non-IT na serwisy chmurowe (65 procent respondentów) w związku z wpływem stosowania rozwiązań nisko‐ i zerokodowych.
Badani reprezentujący duże firmy non-IT oraz te należące do sektora informacji i telekomunikacji również w zdecydowanej większości wskazują rosnące zapotrzebowanie na serwisy chmurowe, natomiast w pozostałych firmach, choć różnice są niewielkie, to jednak występują. W przypadku respondentów ze średnich firm non-IT najwięcej opowiedziało się za znaczeniem rozwiązań pozwalających zaprezentować proof of concept, a w małych firmach non-IT taki sam odsetek wskazał serwisy chmurowe, jak i rozwiązania pozwalające zaprezentować proof of concept. Menedżerowie spoza sektora IT widzą zapotrzebowanie także na rozwiązania częściowo lub w pełni automatyzujące działania wcześniej realizowane przez pracowników.
Wszystkie cechy rozwiązań dla użytkowników produktów odpowiadających na zmiany w aspekcie stosowania rozwiązań nisko‐ i zerokodowych zostały wskazane przez co najmniej połowę respondentów, co pokazuje, że rozwiązania powinny spełniać wiele cech, aby odpowiadać standardom. Najczęściej wskazywane są: przyjazność dla użytkownika, prostota oraz łatwa konfiguracja, co wskazuje na nacisk na efektywność, ale też łatwość w obsłudze. 94 proc. respondentów reprezentujących działalność wydawniczą w zakresie oprogramowania wskazało znaczenie przyjazności dla użytkownika, 78 proc. wśród badanych zajmujących się działalnością związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki opowiada się za największym znaczeniem czytelności takich rozwiązań, a 80 proc. reprezentantów wśród działalności odpowiadających za przetwarzanie danych wskazuje na znaczenie wydajności w aspekcie stosowania rozwiązań nisko‐i zero kodowych. Poza tym badani podkreślają istotę niskich kosztów wdrożenia takich rozwiązań, łatwej obsługi błędów, ich skuteczności, elastyczności.
Warto też wrócić do raportu z II edycji badań „Sektor IT. Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Analiza sytuacji pracodawców, kluczowych trendów rozwojowych i zapotrzebowania na kompetencje” opublikowanego dwa lata temu przez Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówi się w nim m.in.: Automatyzacja, dostarczanie zindywidualizowanych doświadczeń oraz bezpieczne i łatwo dostępne dane to główne cele napędzające aktualnie rozwój technologii IT na świecie. Trendy wskazane przez polskich ekspertów, jako najważniejsze kierunki rozwoju branży w Polsce, dobrze wpisują się w globalną wizję rozwoju informatyki. Trendy ważne dla polskiej branży (w tym dwa najważniejsze trendy generujące popyt na kompetencje – cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja) pozostają raczej niezmienne od roku 2018.
Cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja oraz chmury obliczeniowe/przetwarzanie brzegowe stanowią największe wyzwania dla kompletowania odpowiednio przygotowanej kadry talentów w perspektywie 3-5 lat. Firmy oceniające brak wpływu trendów na zapotrzebowanie na kompetencje to przeważnie firmy nieinnowacyjne. Firmy te w mniejszym stopniu rozwijają i tworzą projekty IT wymagające zaawansowanych i przyszłościowych kompetencji.
Tematyka związana z trendami ważnymi dla polskiego IT nie jest – w opinii studentów – poruszana na studiach kierunkowych w stopniu wystarczającym, co powoduje, że stanowiska juniorskie będą wymagały nakładów na rozwój kompetencji. Big Data – Cyberbezpieczeństwo – Sztuczna inteligencja – te trendy są bardziej obecne w programach nauczania niż pozostałe objęte badaniem. Jednak ciągle widoczny jest istotny deficyt w przekazywaniu wiedzy z tych obszarów przyszłym adeptom IT.
We wrześniu tego roku Sektorowa Rada ds. Kompetencji-Informatyka oraz Sektorowa Rada ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo działające przy Polskim Towarzystwie Informatycznym oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zorganizowały cztery konferencje w różnych częściach kraju. Ich
celem było wsparcie modelu współpracy regionalnego środowiska naukowego z firmami technologicznymi, przedstawienie propozycji zmian w programach kształcenia uwzględniających rozwój technologiczny oraz potrzeby dynamicznego rynku pracy, wymiana doświadczeń i transfer najlepszych praktyk pomiędzy sektorem edukacji formalnej i pozaformalnej czy przedsiębiorcami i instytucjami. Istotna jest także poprawa współpracy i zbudowanie partnerstwa pomiędzy podmiotami kształtującymi rynek pracy, możliwe dzięki identyfikacji potrzeb kompetencyjnych poszczególnych grup specjalistów z obszarów informatyki, telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa.
Natomiast 28 września Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka była partnerem merytorycznym konferencji „Sztuczna inteligencja, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji”. Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli środowiska naukowego, biznesu z branży IT oraz nauczycieli i młodzieży ze szkół branżowych. Wystąpienia były poświęcone cyberbezpieczeństwu, sztucznej inteligencji, lukom kompetencyjnym w sektorze, a także hejtowi i mowie nienawiści.
Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka prowadzona jest przez partnerstwo Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Publikacja w ramach projektu „Utworzenie i funkcjonowanie Rady ds. Kompetencji Sektora IT” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Zobacz również