ZARZĄDZANIE, INTELIGENTNE TECHNOLOGIE
Stan cyfryzacji polskiej branży produkcyjnej
NTT DATA Business Solutions sp. z o.o., Platynowy Partner SAP©, specjalizujący się we wdrożeniach i utrzymaniu systemów SAP oraz Managed Services, opublikował wyniki swojego badania. System ERP (92 proc.), system analityczny Business Intelligence (78 proc.) oraz platforma do zarządzania relacjami z klientami CRM (72 proc) to najpopularniejsze rozwiązania wspomagające zarządzanie w największych polskich przedsiębiorstwach sektora produkcyjno-wytwórczego – wynika z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”.
Data publikacji: 04.12.2024
Data aktualizacji: 04.12.2024
Podziel się:
Celem jego opracowania było m.in. sprawdzenie stanu cyfryzacji wśród liderów produkcji w Polsce, potrzeb i wyzwań w zakresie wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania produkcją oraz planów inwestycyjnych w obszarze systemów ERP i innowacji. Partnerem merytorycznym badania jest SAP Polska.
– Przedstawiciele kluczowych firm produkcyjnych w kraju znają możliwości systemów wspierających zarządzanie. Ponad 9 na 10 firm ma wdrożony system ERP. Wszyscy uczestnicy badania wykorzystują średnio przynajmniej 6 z 11 wskazanych w ankiecie rozwiązań. Przebadanie 100 dużych przedsiębiorstw przemysłowych działających na rynku polskim, w tym C-level oraz top managementu z obszaru IT, produkcji i administracji, pozwala określić stan cyfryzacji rodzimej branży przemysłowej wśród firm zatrudniających największą liczbę pracowników – komentuje Piotr Grzegorski, prezes zarządu w NTT DATA Business Solutions.
– Analizując wyniki badania, szczególną uwagę zwróciliśmy na świadomość kadry zarządzającej w firmach w zakresie planów inwestycyjnych w obszarze produkcji. Zrozumienie potrzeb, ale też znajomość ograniczeń są kluczowe w kształtowaniu polskiej produkcji – dodaje i przekonuje Piotr Grzegorski.
Wyniki badania wskazują na wysokie nasycenie firm systemami IT oraz na chęć inwestowania w nowe technologie, takie jak Big Data czy Artificial Intelligence. Jednocześnie przedsiębiorstwa są świadome wyzwań i korzyści związanych z ich wdrażaniem. Firmy posiadają wizję nowoczesnego systemu zarządzania produkcją, który zapewnia odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa, skalowalność, ergonomię obsługi oraz spójność danych.
SAP najpopularniejszym systemem ERP w największych polskich firmach produkcyjnych
– Zintegrowane platformy informatyczne wspierające produkcję takie jak system SAP, zbudowane są na zasadzie rozwiązania core, czyli funkcjonalności podstawowej oraz specyficznych rozwiązań jak MES, PLM i APS. Rozwiązania te są natywnie zintegrowane i pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności tam, gdzie przynosi to realne korzyści biznesowe. Takie podejście umożliwia pokrycie procesów biznesowych end-to-end, pozwalając jednocześnie na bardzo szybkie uruchomienie rozwiązań. Dostarczanie takiej platformy w modelu software-as-a-service, zapewnia firmom elastyczność i umożliwia dostosowywanie się do zmieniających się realiów na rynku – komentuje Adam Adamczyk, Head of Digital Supply Chain CEE z SAP Polska.
Trendy technologiczne oraz potrzeby branży produkcyjnej według liderów przemysłu w Polsce
W raporcie można przeczytać, że innowacje w produkcji, będące częścią koncepcji Przemysłu 4.0, łączą maszyny, ludzi i systemy zarządzania w szerszy ekosystem funkcji i rozwiązań, które umożliwiają realizację najbardziej nowoczesnych strategii zarządzania. W zgodzie z przekonaniem, że nowoczesny system zarządzania powinien być odporny na współczesne zagrożenia cyfrowe, najbardziej oczekiwane innowacje w zintegrowanych systemach zarządzania produkcją dotyczą cyberbezpieczeństwa. Ten aspekt wskazało łącznie 76 proc. uczestników badania.
Jakimi technologiami powinny zainteresować się firmy produkcyjne?
– W ocenie respondentów producenci rozwiązań wspierających produkcję, w tym rozwiązań zrobotyzowanych i systemów automatyki, dla których oprogramowanie przemysłowe stanowi łącznik, powinni rozwijać obszary związane z analityką dużych zbiorów danych (84 proc. wskazań), predykcyjnym utrzymaniem ruchu (62 proc.) oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji (44 proc.). Dokładnie połowa ankietowanych wyraziła swoje potrzeby w zakresie spójnego, zintegrowanego środowiska informatycznego. Zamiast wielu rozproszonych aplikacji, tworzących silosy danych, menedżerowie IT poszukują innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią im zintegrowany zestaw funkcji, tworzących razem spójny przepływ informacji i ujednolicony kontekst pracy, gwarantujący efektywny przebieg procesu biznesowego – komentuje wyniki badania Tomasz Haiduk, Prezes Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.
Firmy wskazały też konkretne obszary produkcji, które powinny być usprawnione przez systemy IT.
– Aktualna sytuacja rynkowa skłania polskie firmy produkcyjne do holistycznego zarządzania produkcją, sprzedażą i zakupami w ramach jednej strategii planistycznej. Cyfrowych usprawnień w tym obszarze oczekuje aż 55 proc. menedżerów. Takie podejście pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, poprawia efektywność łańcucha dostaw i umożliwia szybkie dostosowanie planów produkcyjnych do bieżących potrzeb rynku. W ocenie uczestników badania wsparcia ze strony systemów wymaga również analiza kosztów produkcji (52 proc. respondentów) oraz śledzenie stopnia realizacji produkcji w czasie rzeczywistym (50 proc.). Wyniki te wskazują na coraz większą świadomość polskich firm produkcyjnych na temat kluczowej roli rozwiązań technologicznych w budowaniu przewagi konkurencyjnej –wyjaśnia Krystian Stypczyński, Head of SAP Consulting w NTT DATA Business Solutions.
Z tego względu istotna jest także rola integratora oraz firmy, która wdraża usługi IT. Z badania NTT DATA Business Solutions wynika, że organizacje oczekują od integratora wsparcia procesowego. Dla 65 proc. menedżerów zrozumienie wewnętrznych procesów i metod zarządzania to kluczowe elementy w procesie wdrażania nowego systemu.
Premiera wyników badania odbyła się 13 listopada 2024 roku podczas debaty online zorganizowanej wspólnie z redakcją Computerworld. Podczas debaty eksperci z NTT DATA Business Solutions, SAP Polska oraz Forum Automatyki i Robotyki Polskiej podzielili się kluczowymi wnioskami z badania oraz spostrzeżeniami dotyczącymi stanu cyfryzacji w branży produkcyjnej w Polsce.
Więcej informacji na temat badania można znaleźć w raporcie dostępnym pod tym linkiem.
Patronat merytoryczny: SAP Polska
Patronat instytucjonalny: Forum Automatyki i Robotyki Polskiej Związek Pracodawców
Patronat medialny nad badaniem objęły: Computerworld, Production Manager, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, ERP View, Magazyn IT, ERP News 24, Automatyka Online, Portal Przemysłowy oraz Dla Produkcji.
Metodologia badania: badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-31 lipca 2024 roku metodą CATI oraz CAWI. Przebadanych zostało 100 dużych przedsiębiorstw przemysłowych działających na rynku polskim, a badanie skierowane było do kadry zarządzającej C-level oraz top managementu z obszaru IT, produkcji i administracji. Przedstawiciele odpowiedzieli na 15 pytań zamkniętych. Badanie zostało wykonane przez Computerworld na zlecenie NTT DATA Business Solutions.
O NTT DATA Business Solutions
NTT DATA Business Solutions jest platynowym partnerem SAP, a także w ramach współpracy globalnej – partnerem Microsoft oraz AWS Advanced Consulting. Spółka napędza innowacje – od doradztwa i wdrożeń, po usługi zarządzane, nieustannie dokładając starań, aby dostarczać jak największą wartość firmom i ich pracownikom. NTT DATA Business Solutions czerpie z wyjątkowego doświadczenia w zakresie rozwiązań SAP, aby łączyć działalność i cele swoich klientów z najnowszymi technologiami. Jako część NTT DATA Group, globalnego partnera strategicznego SAP, NTT DATA Business Solutions oferuje dostęp do innowacyjnych rozwiązań i technologii, wnosząc istotny wkład w innowacje i długoterminowy sukces biznesowy swoich klientów. NTT DATA Business Solutions zatrudnia ponad 13 500 osób w 30 krajach. W Polsce NTT DATA Business Solutions sp. z o.o. operuje od ponad 30 lat i zatrudnia blisko 300 pracowników.
NTT DATA Business Solutions jest częścią NTT DATA, zaufanego globalnego innowatora usług biznesowych i technologicznych o wartości ponad 30 milionów dolarów, z siedzibą w Tokio. Jako One NTT DATA obsługujemy 75% firm z listy Fortune Global 100 i jesteśmy zaangażowani w pomaganie klientom we wdrażaniu innowacji, optymalizacji i transformacji w celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu. NTT DATA jest częścią NTT Group.
Zobacz również