Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Sprzedaż robotów spadła o 30%

AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Sprzedaż robotów spadła o 30%

Według Association for Advancing Automation (A3) w związku z rekordowymi zamówieniami złożonymi w 2021 i 2022 r. sprzedaż robotów przemysłowych w Ameryce Północnej spadła w roku 2023 o 30%.


Data publikacji: 15.02.2024

Data aktualizacji: 15.02.2024

Podziel się:

Firmy z Ameryki Północnej kupiły w 2023 r. łącznie 31159 robotów, w porównaniu z liczbą 44196 maszyn w roku 2022 i 39708 w 2021.

Zamówienia w roku 2023 zostały niemal równo podzielone między zastosowania motoryzacyjne – 15723 i zastosowania inne niż motoryzacyjne – 15436. Oznacza to spadek sprzedaży dla producentów OEM i dostawców motoryzacyjnych o 34% w porównaniu z rokiem 2022 oraz spadek sprzedaży do wszystkich pozostałych branż o 25%.

Chociaż sprzedaż robotów w naturalny sposób spada i rośnie, powrót do bardziej typowej sprzedaży po ostatnich dwóch rekordowych latach będzie prawdopodobnie zależeć od spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, wyższych stóp procentowych, a nawet nadmiernych zakupów robotów w roku 2022, ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw. Zaobserwowaliśmy spowolnienie w produkcji pojazdów elektrycznych i mniejszą liczbę nowych centrów dystrybucyjnych – co prawdopodobnie zmniejsza zapotrzebowanie na roboty. Jednak z tego, co widzimy w ankietach naszych członków i podczas handlowych wydarzeń, optymizm jest silny, jeśli chodzi o wzrost, który potencjalnie poprawi się w drugiej połowie roku. W rzeczywistości spodziewamy się rekordowych liczb na naszej wystawie Automate Show w maju, ponieważ coraz więcej firm przygotowuje się do nowych projektów automatyzacji – mówił prezes A3, Jeff Burnstein.

W 2023 r. największy popyt na roboty – poza motoryzacją w Ameryce Północnej – generował przemysł metalowy, a następnie sektor półprzewodników i elektroniki/fotoniki, żywności oraz towarów konsumpcyjnych, nauk przyrodniczych, farmaceutyki i biomedycyny, tworzyw sztucznych i gumy.

Chociaż sprzedaż w każdym z tych sektorów spadła w porównaniu z rokiem 2022, ostatnie trzy miesiące 2023 roku przyniosły wyższą sprzedaż w kilku sektorach, w tym w branży motoryzacyjnej (zarówno OEM, jak i komponentów), metalowej, półprzewodników i elektroniki/fotoniki, a także tworzyw sztucznych i gumy, co spowodowało wzrost o 20% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Źródło: Drives & Controls

Zobacz również


Przeczytaj