INTELIGENTNE TECHNOLOGIE
RADMOR, CTK i Thorium Space zawarły porozumienie o współpracy
RADMOR oraz Thorium Space podpisały porozumienie o współpracy, które obejmuje rozwój i budowę platform satelitarnych, w tym sensorów, oprogramowania, systemów kryptograficznych i łączności. Dokument sygnowali Bartłomiej Zając, prezes RADMOR, Gracjan Jakubowski, wiceprezes, oraz Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.
Data publikacji: 23.12.2024
Data aktualizacji: 20.12.2024
Podziel się:
We wrześniu 2024 roku powstało Centrum Technologii Kosmicznych (CTK), którego celem jest rozwój zdolności do autonomicznego wynoszenia satelitów komunikacyjnych i obserwacyjnych na orbitę. CTK, z siedzibą w Gdyni, specjalizuje się w projektowaniu i integracji technologii satelitarnych, podczas gdy Thorium Space z Wrocławia koncentruje się na systemach łączności satelitarnej, w tym projektowaniu zaawansowanych układów scalonych.
CTK stanowi wspólną bazę dla polskich firm realizujących ambitne zadanie, jakim jest rozwój krajowych systemów satelitarnych. Posiadanie własnych satelitów zagwarantuje Polsce niezależność w zakresie komunikacji i rozpoznania z przestrzeni kosmicznej. Cieszę się, że pierwszym partnerem, z którym budujemy suwerenność technologiczną w tej branży, jest Thorium Space – powiedział Bartłomiej Zając, prezes RADMOR.
Porozumienie otwiera przed Thorium Space dwie istotne ścieżki rozwoju – z jednej strony uzyskujemy dostęp do technologii GRUPY WB, takich jak kompozyty, systemy kryptograficzne i bezpieczna transmisja danych. Z drugiej strony, zyskujemy nowe możliwości dla naszych systemów, takich jak anteny macierzowe i technologie łączności satelitarnej, także w aplikacjach związanych z bezzałogowcami – dodał Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.
Pierwszym krokiem w projektach realizowanych przez CTK będzie zapewnienie stałego dostępu do danych z obserwacji Ziemi, niezależnie od warunków atmosferycznych, przez całą dobę. Aby to osiągnąć, konieczne będzie umieszczenie na orbicie konstelacji satelitów rozpoznawczych wyposażonych w radary z sztuczną aperturą.
W ramach projektu powstanie również stacja kontroli naziemnej, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie misjami oraz zapewnienie nieprzerwanego odbioru danych.
Źródło: Thorium Space, PP
Zobacz również