Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Przemysłowe metawersum – gdy łączą się dwa światy*

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Przemysłowe metawersum – gdy łączą się dwa światy*

Przemysłowe metawersum rozwija się znacznie szybciej niż konsumenckie. Przewiduje się, że do 2030 r. rynek ten będzie wart ok. 100 mld dolarów. Przykłady z wielu branż pokazują, że technologia ta pozwala na unikanie błędów projektowych i wdrożeniowych, podnoszenie wydajności przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej i energetycznej, a także rozwój zrównoważonego biznesu – pisze Wojciech Bączkowski, młodszy inżynier ds. wsparcia technicznego w Siemens Polska.


Data publikacji: 20.08.2024

Data aktualizacji: 08.08.2024

Podziel się:

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby przedsiębiorców i konsumentów świat nowych technologii rozwija się dziś niezwykle dynamicznie. Współczesne firmy nie tylko szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im obniżyć koszty produkcji czy czas potrzebny na wypuszczenie produktu na rynek, ale też narzędzi, które umożliwiłyby prowadzenie działalności w sposób bardziej zrównoważony, np. poprzez osiąganie takich celów, jak neutralność węglowa.

Technologią znacząco wyróżniającą się na tle innych jest tzw. przemysłowe metawersum (industrial metaverse). Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań jest ono w stanie łączyć świat realny z wirtualnym, oddając do dyspozycji przedsiębiorców zestaw innowacyjnych narzędzi. Wdrożenie przemysłowego metawersum pozwala firmom przekonać się w praktyce, jak wiele do zaoferowania ma czwarta rewolucja przemysłowa.

Przemysłowe metaversum: nowa era produkcji

Industrial metaverse to wirtualna przestrzeń, w której znajdują się wierne cyfrowe kopie realnych maszyn, linii produkcyjnych czy nawet całych fabryk i złożonych systemów. Aby metawersum spełniało swoją rolę, konieczna jest jak najwyższa precyzja odwzorowania rzeczywistości. Osiąga się ją poprzez integrację najnowocześniejszych technologii, takich jak cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja, narzędzia do tworzenia i zarządzania wirtualną rzeczywistością czy przetwarzanie brzegowe. Dzięki nim metawersum w przemyśle pozwala m.in. na pełną kontrolę nad procesami produkcyjnymi, co przekłada się na liczne korzyści:

– Skrócenie czasu projektowania: wirtualne uruchomienie (np. nowej linii produkcyjnej) pozwala na szybsze przeprowadzanie testów i weryfikacji projektów, co znacząco skraca czas potrzebny na wdrożenie nowych, zoptymalizowanych rozwiązań.

– Predictive maintenance: analiza danych z wirtualnego modelu w czasie rzeczywistym pozwala na przewidywanie i zapobieganie potencjalnym awariom sprzętu, co ogranicza przestoje i zmniejsza koszty utrzymania.

– Zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa: dzięki zaawansowanym technologiom i analizie ogromnych ilości danych roboty i maszyny lepiej współpracują ze swoim otoczeniem, co zwiększa ich wydajność i bezpieczeństwo pracy.

– Immersyjne szkolenia operatorskie: w wirtualnym świecie industrial metaverse możliwe jest prowadzenie przystępnych, wszechstronnych szkoleń. Realistyczne symulacje pomagają szybciej przyswajać nowe umiejętności, a w przypadku popełnienia błędu nie ma ryzyka dla pracownika czy sprzętu.

 

Przemysłowe metawersum w praktyce

Przykładem wykorzystania industrial metaverse jest Digital Native Factory w Nanjing. Przed rozpoczęciem budowy jej wdrożenie było symulowane za pomocą cyfrowego bliźniaka, dzięki czemu udało się uniknąć wielu koszto- i czasochłonnych błędów planistycznych. Podczas wirtualnej inspekcji zespół wychwycił nawet taki detal, jak malarka nieposiadająca odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu problem rozwiązano jeszcze na etapie projektowania. Co więcej, codzienne operacje są tam na bieżąco optymalizowane dzięki sprzężeniu zwrotnemu między bieżącą produkcją a symulacją, co zaowocowało wzrostem zdolności produkcyjnej o 200 proc. i produktywności o 20 proc.

 

Nowe możliwości dzięki współpracy

Wprowadzenie do industrial metaverse sztucznej inteligencji daje możliwość stworzenia systemu, który potrafi precyzyjnie analizować złożone środowisko pracy i dzięki temu podejmować optymalne decyzje.

Nowoczesne technologie AI potrzebują ogromnych ilości danych i informacji z rzeczywistego życia, aby mogły zostać odpowiednio przeszkolone. Szkolenie AI w realnym świecie wiąże się z dużym ryzykiem i kosztami, np. dostarczenie niewystarczającej ilości lub błędnych danych prowadzi do niewłaściwego zachowania AI, co w efekcie może skutkować poważnymi awariami i zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi czy maszyn. W cyfrowych symulacjach industrial metaverse można te problemy zdiagnozować (a nawet przewidzieć zanim wystąpią), zweryfikować i rozwiązać bez nakładów finansowych i ryzyka dla fizycznych operacji. Przemysłowe metawersum pozwala na bardziej zaawansowane i zoptymalizowane szkolenie robotów, co powoduje, że mogą one „widzieć więcej” i lepiej reagować na zmiany w swoim otoczeniu.

Aby jednak szkolenie w wirtualnym świecie było skuteczne, potrzebny jest precyzyjny cyfrowy model. Siemens jako lider w branży technologicznej nawiązał w tym celu współpracę z NVIDIA, by uczynić industrial metaverse bardziej realistycznym i dokładnym. NVIDIA przez lata dopracowywała swoje technologie, co zaowocowało znacznymi postępami w dziedzinie fotorealizmu. Dzięki temu możliwe jest tworzenie immersyjnych symulacji, co znacząco podnosi efektywność szkoleń i operacji.

Przyszłość, która już nadeszła

Industrial metaverse rozwija się znacznie szybciej niż jego konsumencki odpowiednik. Według raportu Metaverse Market Research, do 2030 roku rynek będzie rósł o około 45 proc. rocznie. Do końca tej dekady przemysłowe metawersum ma być warte nawet 100 miliardów dolarów. Industrial metaverse jest szansą na zbudowanie środowiska, które pomoże rozwiązywać rzeczywiste problemy przedsiębiorstw: umożliwiać zrównoważony rozwój, zwiększać efektywność i konkurencyjność.

Industrial metaverse to nie tylko przyszłość przemysłu – to rzeczywistość, która już teraz przynosi wymierne korzyści. Podnoszenie wydajności, optymalizacja projektowania, redukcja zużycia surowców i energii czy poprawa zarządzania konserwacją to tylko niektóre z zalet, jakie oferuje industrial metaverse. To rewolucyjne podejście ma potencjał, aby transformować przemysł, czyniąc go bardziej innowacyjnym i zrównoważonym.

 

* Tekst oryginalny. Autorem artykułu jest Wojciech Bączkowski, młodszy inżynier ds. wsparcia technicznego w Siemens Polska.
Źródło: www.wnp.pl

Zobacz również


Przeczytaj