Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Produkcja zielonego wodoru w Koninie

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Produkcja zielonego wodoru w Koninie

Grupa Polsat Plus i ZE PAK z powodzeniem przyczyniają się do rozwoju zielonej rewolucji wodorowej. W Koninie rozpoczęła się produkcja zielonego wodoru przy użyciu nowoczesnego elektrolizera PEM o mocy 2,5 MW.


Data publikacji: 20.12.2024

Data aktualizacji: 20.12.2024

Podziel się:

Obecnie trwa uruchamianie i kalibracja pierwszej instalacji do produkcji zielonego wodoru z elektrolizerem o mocy 2,5 MW, który wykorzystuje technologię PEM.

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest codzienne wytwarzanie ponad 1000 kg zielonego wodoru, co wystarcza na zatankowanie 40 autobusów wodorowych w miastach.

Zielony wodór produkowany w Koninie spełnia najwyższe międzynarodowe standardy czystości, co umożliwia jego zastosowanie w ogniwach paliwowych w samochodach osobowych, autobusach i pojazdach dostawczych.

To dopiero początek – planowane jest rozszerzenie instalacji o dodatkowe elektrolizery, w tym elektrolizer alkaliczny o mocy 0,5 MW, nad którym Grupa Polsat Plus finalizuje prace. Inwestycje w zieloną energię są fundamentem Strategii 2023+, która pozwala Grupie Polsat Plus na dalszy rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii. Dzięki 338 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, energia ze słońca i wiatru zasila nie tylko domy i firmy, ale także wspiera produkcję wodoru.

Transport i magazynowanie wodoru odbywa się za pomocą specjalnych wodorowozów. Dziesięć pojazdów wyposażonych w butle IV generacji umożliwia elastyczne dostarczanie paliwa do stacji tankowania NESO, których sieć rozwija się dynamicznie. Stacje NESO, zlokalizowane m.in. w Warszawie, Gdańsku i Lublinie, a wkrótce także we Wrocławiu, umożliwiają szybkie tankowanie autobusów, samochodów osobowych i dostawczych. Każda z tych stacji została zaprojektowana z myślą o samowystarczalności energetycznej – dzięki panelom fotowoltaicznym i magazynom energii mogą działać niezależnie od sieci energetycznej.

Tankowanie samochodu osobowego zajmuje zaledwie 3-4 minuty, co zapewnia zasięg do około 650 km. Autobusy wodorowe mogą przejechać 450 km po kilkunastu minutach tankowania.

Źródło: PP,

Zobacz również


Przeczytaj