Na początku działalności firmy, w 1977 roku – ze względu na jej lokalizację w Turynie, w przemysłowej i motoryzacyjnej części Włoch – Prima Power zajmowała się głównie robotyzacją procesów, a także laserowym cięciem 3D (sześcioosiowym) blachy tłoczonej na karoserie pojazdów, dzięki samodzielnie skonstruowanej maszynie laserowej w technologii CO2. Mając opanowaną do perfekcji technikę wieloosiowego cięcia blachy, przejście do płaskich laserów 2D było poniekąd formalnością.
W kolejnych latach gałęzie firmy zajmujące się obróbką blachy tłoczonej, a także płaskiej z arkuszy, ewoluowały i się rozrastały. Do dywizji obróbki płaskiej blachy dołączyły maszyny do gięcia – prasy krawędziowe oraz centra gnące, urządzenia magazynujące surowe arkusze. Początek lat 90. to uzupełnienie technologicznej luki w przemieszczaniu materiału między magazynem i obrabiarkami, a także przemieszczaniu półproduktów między samymi obrabiarkami. Dzięki intensywnej pracy inżynierów z Finn Power (Finlandia) w 1994 r. na edycji targów EuroBlech w Hanowerze została zaprezentowana po raz pierwszy koncepcja Night Train FMS (flexible manufacturing system), czyli bardzo pojemnego, automatycznego magazynu na surowe arkusze oraz gotowe elementy, do którego podpięte są poszczególne typy obrabiarek do blachy, a podawanie surowego materiału oraz odbiór gotowych produktów odbywa się automatycznie.
Elastyczna inwestycja
Od tamtej pory rozwój urządzeń w sektorze obróbki płaskiej blachy przyjął stały, niezmienny od blisko 30 lat kierunek, którym jest pełna automatyzacja wszelkich procesów z naciskiem na elastyczność (flexible). Portfolio maszyn Prima Power, oprócz wycinarek laserowych 3D sześcioosiowych do formowanej blachy i profili, to szeroka gama urządzeń do obróbki blachy w arkuszach: wycinarki laserowe światłowodowe oraz CO2, wykrawarki rewolwerowe, maszyny kombinowane, czyli zintegrowana w jednej obudowie wykrawarka z laserem lub wykrawarka z gilotyną kątową, zrobotyzowane lub wolno stojące prasy krawędziowe, centra gnące, magazyny na surową blachę i gotowe produkty, a także szeroka gama automatyzacji przemieszczania surowców podczas obróbek. Prima Power to dostawca maszyn idealny dla firm stawiających na rozwój – zakup wycinarki laserowej lub wykrawarki nie musi być od razu połączony z dalszą inwestycją w automatyzację procesów. Nasze urządzenia, niezależnie od wersji wyposażenia, są przygotowane pod późniejszą integrację z szeroko pojętą automatyzacją, zarówno produkcji naszej firmy, jak i innych producentów. Szafy sterownicze maszyn są zdolne do komunikowania się z integrowanymi urządzeniami bez potrzeby modyfikacji ich hardware’u. To podejście do projektowania układów sterowania, które implementujemy nie tylko w wycinarkach, lecz również w maszynach gnących, pozwala na elastyczną inwestycję naszych klientów. Początkowo obrabiarka może pracować jako urządzenie wolno stojące, a w miarę rozwoju firmy i zwiększenia potrzeb produkcyjnych oraz wydajności – być zmodyfikowana do automatycznego gniazda produkcyjnego lub linii – komentuje Jacek Szypuła z Prima Power Central Europe Sp. z o.o.
Elastyczne jest również uzbrojenie maszyn w narzędzia, pozwalające realizować konkretną obróbkę danego designu. Wykrawarki rewolwerowe lub maszyny kombinowane są wyposażone w niezwykle pojemne, obrotowe magazyny narzędzi pozwalające na ich automatyczną zmianę w kilka sekund. Urządzenia do gięcia sprostają wszystkim geometriom giętych krawędzi, nawet tym mocno niesymetrycznym, automatycznie przezbrajając się podczas wykonywania kolejnych sekwencji gięcia. To podejście pozwala na zastosowanie prostego gniazda produkcyjnego składającego się przede wszystkim z wycinarki i centrum gnącego do automatycznej produkcji (czyli bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka) bardzo zróżnicowanych produktów, nawet w bardzo krótkich i nielicznych seriach. Koncepcja FMS od Prima Power sprawdza się zatem w produkcji wielkoseryjnej oraz małych serii lub kompletów części.
Ukierunkowane portfolio
Profil działalności lub przeznaczenie wytwarzanych produktów przez firmę to jej wizytówka i znak rozpoznawczy na lokalnych i światowych rynkach. Cztery dekady działalności firmy Prima Power poświęcono projektowaniu i budowie urządzeń przeznaczonych do obróbki cienkiej i średniej grubości blachy w arkuszach oraz laserowej obróbki tłoczonej blachy. Ściśle ukierunkowany rozwój produktów w określonej dziedzinie pozwolił stać się firmie jednym ze światowych liderów w zakresie tych urządzeń. Grupa Prima Industrie SpA, zatrudniająca w swoich strukturach ponad 2 tysiące osób w 80 krajach, słucha zdania swoich klientów z każdego zakątka świata, a także stara się nie tyle podążać, ile wyprzedzać światowe tendencje w swojej dziedzinie. Doskonałym przykładem urządzenia będącego w ofercie już od kilku lat oraz wpasowującego się idealnie w potrzeby wynikające z obecnych uwarunkowań na światowych rynkach jest maszyna do wycinania elementów z blachy w postaci wykrawarki zintegrowanej z gilotyną kątową lub laserem. Shear Genius (shear, gilotyna) to maszyna będąca w stanie wykorzystać całość surowego materiału na wykonanie rozkroju, bez produkcji zbędnych i kosztownych stalowych odpadów.
Z jednego zamocowania wykonywane są obróbki wykrawania otworów technologicznych, wycinania kształtów, głębokiego przetłaczania i formowania blachy, a także jej gwintowania. Końcową czynnością, jaką wykonuje Shear Genius, jest rozcięcie arkusza na formatki za pomocą gilotyny kątowej. Końcowe produkty maszyny muszą więc mieć kształt zbliżony do prostokąta. Cięcie pojedynczym uderzeniem ostrzem gilotyny jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i trwałym, a także gwarantującym dużą precyzję przez cały czas użytkowania maszyny, dzięki specjalnym rozwiązaniom implementowanym już w drugiej połowie lat 90. w starszej wersji Shear Genius. Urządzenie to świetnie odnajdzie się w produkcji elementów z branży wentylacyjnej HVAC, obudów wszelkich urządzeń, drzwi stalowych i ościeżnic, mebli i szafek ze stali, paczkomatów, elementów ogrodzeń, skrzynek pocztowych i wszelkich innych przedmiotów użyteczności domowej lub warsztatowej. Kiedy zewnętrzne kształty detalu nie są już tak regularne i zbliżone do prostokąta, z pomocą przychodzi urządzenie Combi Genius, będące hybrydą wykrawarki o takich samych możliwościach, lecz gilotyna kątowa jest tu zastąpiona głowicą laserową o mocy nawet 4 kW, co zupełnie wystarcza do cienkiej i średniej blachy. Wszystkie maszyny produkowane przez Prima Power są serwoelektryczne. Oznacza to, że do realizacji wszelkich ruchów maszyny, a także pracy jej narzędzi, stosowany jest napęd serwoelektryczny, nowszy i doskonalszy pod każdym względem substytut stosowanej przez dziesiątki lat hydrauliki. Napęd ten jest precyzyjniejszy, niezawodniejszy, zdecydowanie mniej wymagający w odniesieniu do konserwacji i serwisowania urządzeń. Pozwala również na oszczędność energii elektrycznej, gdyż serwomotory podczas hamowania wykazują właściwości znane wszystkim z aut elektrycznych i hybrydowych – zwracają do sieci produkowaną dzięki hamowaniu masy nadwyżkę energii elektrycznej. Shear Genius potrafi automatycznie i bezzałogowo obrobić w ciągu godziny nawet 80 pełnych arkuszy blachy, wykorzystując sto procent ich powierzchni, łącznie z krawędziami, zużywając jedynie 5 kWh energii elektrycznej. Różnica w wypadku zastosowania do tych samych zadań standardowej wycinarki laserowej jest drastyczna – jeśli chodzi zarówno o wydajność, jak i o koszt energii elektrycznej.
Piętnaście lat w Polsce
Maszyny produkowane w Turynie trafiały do polskich fabryk już w latach 90.
– Chcąc zapewnić maksimum profesjonalizmu działalności firmy i troski o polskich posiadaczy maszyn, w 2006 r. podjęto decyzję o utworzeniu filii Prima Power Central Europe, początkowo w Krakowie, przeniesionej później do podwarszawskiego Czosnowa, gdzie znajduje się główna siedziba firmy wraz z magazynem części zamiennych i centrum technologicznym (600 m kw.), w którym prezentujemy i testujemy z klientami nasze urządzenia. Stan naszej organizacji w Polsce w 2021 r. to blisko 30 wieloletnich pracowników firmy, z czego ponad połowa to zespół mobilnych serwisantów rozlokowanych na terenie całego kraju, by być jak najbliżej użytkowników naszych urządzeń, a mamy ich zainstalowanych łącznie ponad 500. Są to zarówno wolno stojące wycinarki laserowe, wykrawarki czy urządzenia gnące, jak i zautomatyzowane cele robocze lub całe linie produkcyjne – komentuje Massimo Sinopoli, managing director Prima Power Central Europe.
Nie tylko płaska blacha
Grupa Prima Industrie SpA to nie tylko Prima Power oraz Prima Electro. W skład grupy wchodzi również Prima Additive, powstała w 2017 r. spółka zajmująca się projektowaniem i produkcją drukarek 3D do spieków metali, mająca w portfolio opatentowane rozwiązanie bezpośredniego druku typu „direct”, który pozwala na wydruk elementów o gabarytach nawet ośmiu metrów sześciennych. Innym podmiotem wchodzącym w skład grupy jest zlokalizowany w Ameryce Północnej producent źródeł laserowych Convergent, którego produkty implikowane są do wycinarek laserowych 2D, 3D, maszyn typu Combi oraz drukarek 3D. Prima Power to dostawca urządzeń typu all-in-one, będący w stanie dostarczyć cały park technologiczny do realizacji procesu produkcyjnego dowolnych elementów blaszanych.
P A R T N E R D Z I A Ł U A U T O M A T Y K A I R O B O T Y K A
Artykuł ukazał się w nr 4(34) sierpień-wrzesień 2021 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/
Zobacz również