Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Od niepewności do przewagi konkurencyjnej – transformacja z ERP w chmurze

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Od niepewności do przewagi konkurencyjnej – transformacja z ERP w chmurze

Dynamiczne zmiany, niepewność jutra, złożoność relacji i niejednoznaczność prognoz – tak w skrócie można opisać współczesny świat biznesu, określany akronimem VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). To środowisko, które stawia przed firmami, zwłaszcza produkcyjnymi, ogromne wyzwania, wobec których, tradycyjne, lokalnie zainstalowane systemy ERP coraz częściej okazują się niewystarczające. Odpowiedzią jest migracja do chmury, która oferuje firmom produkcyjnym szereg korzyści, opartych przede wszystkim na szybkości dostępu do innowacji, elastyczności wspierającej konieczne zmiany biznesowe i odporności dającej bezpieczeństwo biznesowe.


Data publikacji: 07.07.2025

Data aktualizacji: 07.07.2025

Podziel się:

Tymczasem, mimo rosnącej presji na zmianę, wiele przedsiębiorstw wciąż waha się przed wdrożeniem rozwiązań cyfrowych. Obawy dotyczą dużych kosztów początkowych, zakłóceń w codziennej pracy, braku zasobów IT czy niepewności, czy transformacja przyniesie realną wartość. Pokazują to dane Eurosatu, z których wynika, że tylko 21,2% polskich przedsiębiorstw [Digital Intensity by size class of enterprise] osiągnęło wysoki lub bardzo wysoki poziom intensywności cyfrowej, co oznacza dla Polski 21. miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

Chmurowe ERP: obawy kontra korzyści

W kontekście tych obaw warto podkreślić, że chmura eliminuje konieczność utrzymywania lokalnych serwerowni i zarządzania systemami na miejscu, co w dłuższej perspektywie może obniżyć koszty i wysiłki związane z infrastrukturą IT. Szybkość wdrożeń w chmurze jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych systemów, gdzie instalacja nowych aplikacji może trwać tygodnie lub miesiące, a w chmurze zajmuje jedynie dni lub nawet godziny. To przekłada się na szybsze przekształcanie pomysłów w produkty i usługi. Co więcej, elastyczność chmury pozwala na dostosowywanie zasobów IT do bieżących potrzeb biznesowych, zwiększając moce obliczeniowe w okresach wzmożonej aktywności i redukując je, gdy zapotrzebowanie spada, co optymalizuje koszty operacyjne.

Wśród obaw przed migracją do chmury pojawiają się też strach przed złożonością projektu. Według badań Gartnera z 2023 roku [Magic Quadrant for Cloud ERP for Product-Centric Enterprises] migracja do chmury jest bardziej popularna wśród mniejszych organizacji niż w dużych przedsiębiorstwach. Powód? Firmy produkcyjne, szczególnie te o bardziej skomplikowanej strukturze operacyjnej, muszą staranniej planować transformację cyfrową, aby uniknąć zakłóceń w kluczowych procesach. Dlatego tak ważne jest by firmy nie podejmowały tej drogi samodzielnie, a przy udziale partnera, który będzie nie tylko wsparciem we wdrożeniu nowej technologii, ale przede wszystkim w zrozumieniu, jak najlepiej wykorzystać ją z korzyścią dla firmy.

Najczęstsze wyzwania związane z migracją do chmury to zarządzanie jakością danych, integracja z istniejącymi systemami, monitorowanie wydajności, konieczność podnoszenia kwalifikacji zespołów IT, ale przede wszystkim otwarcie na zmianę użytkowników biznesowych i eliminacja zbędnych modyfikacji, które mają odzwierciedlić ich stare przyzwyczajenia. Uwzględnienie ich w swoich strategiach i wsparcie doświadczonego partnera może znacząco ułatwić cały proces i zminimalizować ryzyko zakłóceń. Partner może pomóc w starannym planowaniu integracji nowych technologii oraz zapewnić wsparcie we wdrożeniu na każdym etapie. Dzięki temu firmy mogą działać bardziej w rytmie narzucanym przez ich biznes, a mniej przez czynniki zewnętrzne, dzięki temu ich zasoby informatyczne stają się mniej podatne na nieprzewidziane sytuacje, co ma strategiczne znaczenie dla utrzymania ciągłości biznesowej.

W dynamicznym środowisku VUCA, zdolność do szybkiego reagowania na zmiany i adaptacji do nowych technologii jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności. Chmura dostarcza narzędzia i możliwości, które są często nieosiągalne dla tradycyjnych systemów.

 


Firmy produkcyjne muszą starannie planować transformację cyfrową, aby uniknąć zakłóceń w kluczowych procesach. Dlatego tak ważne jest, żeby nie podejmowały tej drogi samodzielnie, a przy udziale partnera, który będzie wsparciem w zrozumieniu, jak najlepiej wykorzystać jej potencjał.


Rozwiązania chmurowe w różnych branżach

Doświadczenia firm z różnych sektorów jasno pokazują, że migracja do chmury może przynieść realne i trwałe korzyści – niezależnie od profilu działalności i specyficznych dla branży wyzwań. Mimo tych obaw, firmy produkcyjne, które dokonały tego kroku, potwierdzają, że zrobiłyby to ponownie.

Przykładem jest firma Aircom, działająca w branży motoryzacyjnej, dla której największą korzyścią ze zmiany jest elastyczność i globalna komunikacja w dynamicznym środowisku dostawców OEM. Z kolei Meyn Polska, firma związana z produkcją maszyn dla przemysłu spożywczego, wskazała na korzyści związane z długofalową strategią IT i eliminacją konieczności przyszłych, kosztownych migracji.

Obie firmy wdrożyły system ERP Infor w modelu chmurowym, przy wsparciu doświadczonych partnerów, w tym integratora Axians. Infor CloudSuite™ Industrial Enterprise to zaawansowany pakiet ERP, zaprojektowany dla producentów maszyn i urządzeń przemysłowych, oferujący funkcjonalności dostosowane do różnych modeli produkcji.

Dzięki globalnemu zasięgowi Infor oferuje ponad 20 specjalistycznych wersji chmurowych ERP, dedykowanych branżom takim jak przemysł, motoryzacja, obrona, technologie, spożywczy i finansowy, opartych na najlepszych praktykach z całego świata.

Aby poznać szczegóły wdrożeń w firmach Aircom i Meyn Polska oraz możliwości, jakie dają nowoczesne systemy ERP w modelu chmurowym, zapraszamy do lektury e-booka Axians IT Poland „Firma produkcyjna w chmurze. Nie ‘czy’, a ‘kiedy’?”, który powstał przy współpracy z firmą Infor.

Agnieszka Małachowska

dyrektor segmentu Infor Axians
Axians

Zobacz również


Przeczytaj