Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Manipulatory przemysłowe eliminują choroby MSD

AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Manipulatory przemysłowe eliminują choroby MSD

Dynamiczny rozwój technologii przemysłowych wykorzystywanych w operacjach przeładunkowych oraz w procesach intralogistycznych to gwarancja zrównoważonego i bezpiecznego rozwoju. Dzięki implementacji nowoczesnych manipulatorów przemysłowych możliwe jest efektywne marginalizowanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych powodowanych przez długotrwałe fizyczne obciążenie pracowników.


Data publikacji: 18.05.2022

Data aktualizacji: 26.10.2023

Podziel się:

Musculoskeletal disorders (MSD) to powszechne zjawisko występujące w europejskich miejscach pracy. W samym sektorze UE-27 aż 25 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa, a 23 proc. na bóle mięśni. Większość dolegliwości z zakresu MSD rozwija się z czasem, a większość z nich określana jest wspólnym mianownikiem – trudnym środowiskiem pracowniczym. Wśród przyczyn występowania zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego wyróżniamy:

  • długotrwałe stanie oraz siedzenie w tej samej pozycji,
  • dynamiczne tempo pracy,
  • wibracje, niską temperaturę oraz zbyt słabe natężenie oświetlenia w środowisku pracy,
  • niewygodną lub nieruchomą pozycję,
  • przenoszenie ciężkich przedmiotów, szczególnie przy podnoszeniu lub przy skręconym tułowiu.

Działania minimalizujące występowanie schorzeń MSD

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie chorobom mięśniowo-szkieletowym jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Poza stworzeniem pracownikom komfortowych warunków pracy niezwykle istotne jest odciążenie najbardziej obciążonej grupy, wykonującej powtarzalne i długotrwałych operacje przeładunkowe. Doskonałym sposobem na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa pracowników przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu wydajności realizowanych operacji jest wyposażenie zakładu w manipulatory przemysłowe. Urządzenia te umożliwiają przenoszenie dowolnych produktów w zakresie wagowym od 6 kilogramów do nawet 1,5 tysiąca kilogramów wyłącznie za pomocą sprężonego powietrza. Dodatkowym atutem manipulatorów przemysłowych Dalmec jest łatwość adaptacji do warunków i infrastruktury zakładów, a także znaczna poprawa wydajności realizowanych w nich procesów technologicznych. Manipulatory Dalmec są wytworem pomysłowych rozwiązań technicznych, precyzyjnych procesów produkcyjnych oraz wysokiej jakości materiałów i komponentów. Proces realizacji zamówienia – od projektu przez produkcję do ostatecznych testów – jest wykonywany wyłącznie przez personel Dalmec. Manipulatory są projektowane pod kątem optymalizacji pracy w procesach produkcyjnych czy łańcuchach logistycznych, tak aby miały natychmiastowy wpływ na jakoś pracy i jej efektywność. Studium procesów produkcyjnych jest bazą do zaawansowanych procesów projektowania i dostosowania projektu do żądanych zastosowań: chwytania, przemieszczania i pozycjonowania produktów. Analiza funkcjonalna, projektowanie CAD 3D, studiowanie różnych dostępnych rozwiązań technicznych, symulacje, tworzenie prototypu są w każdej fazie przeprowadzane przy partnerskim udziale klienta i pod stałą kontrolą przez cały czas rozwoju projektu. Każdy projekt jest realizowany zgodnie z instrukcjami zawartymi w dyrektywie maszynowej 2006/42 po dokładnej i metodycznej analizie zagrożeń i ocenie ryzyka.

Artykuł ukazał się w nr 2(38) kwiecień – maj 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zobacz również


Przeczytaj