Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Lean manufacturing w obliczu nowych wyzwań

ZARZĄDZANIE

Lean manufacturing w obliczu nowych wyzwań

Jak rozwijać się w czasie kryzysu i stać się silniejszą organizacją po kryzysie


Data publikacji: 30.11.2022

Data aktualizacji: 17.11.2023

Podziel się:

Wiele firm podczas kryzysu zastanawia się, czy przeczekać złe czasy, czy coś zmieniać i wprowadzać nowe rozwiązania organizacyjne. Pamiętajmy, kryzysy są i będą. Wszystko zależy od nas, czy przetrwamy i będziemy gotowi na następny kryzys.

Ludzkość nęka fala kryzysów, po których następuje fala wzrostu gospodarczego. Jedno jest pewne: w ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami wielkich zmian, a przetrwają ci, którzy dziś są w lepszej kondycji oraz będą szybciej reagować. Filozofia Lean jest chyba jedyną drogą do przetrwania kryzysu i budowania silnej firmy na lata. Organizacje mające ją wdrożoną w większości wzmacniają się po wyjściu z recesji gospodarczej.

Lean Management to metoda zarządzania przedsiębiorstwem, która wykorzystując różne narzędzia, skutecznie minimalizuje większość źródeł marnotrawstwa, redukuje czynności niedodające wartości z punktu widzenia klienta. To metoda zarządzania, która w dobie kryzysu obniża koszty, a przez ciągłe doskonalenie i zaangażowanie pracowników potrafi usprawnić procesy, produkty i usługi, co wpływa na ogólną satysfakcję klienta.

Niepodważalne korzyści

Wdrażanie metod Lean wiąże się z istotnymi korzyściami dla firmy:
• Zwiększenie wydajności i produktywności. Znaczny wzrost wykorzystania maszyn. Pracownicy, którzy koncentrują się na tworzeniu wartości, będą produktywniejsi i wydajniejsi, ponieważ nie rozpraszają ich niejasne zadania.

• Doskonalenie procesów – logiczne i efektywne procesy. Ustanawiając procesy przepływu, możesz zapewnić pracę tylko wtedy, gdy istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie.

• Lepsze wykorzystanie zasobów. Opierając produkcję na rzeczywistym zapotrzebowaniu, możesz wykorzystywać tylko potrzebne zasoby, unikając marnotrawstwa. Minimalizacja liczby zapasów. Dzięki temu w przedsiębiorstwie nie ma problemu z nadprodukcją – co z kolei przynosi korzyści nie tylko finansowe, ale także ekologiczne.

• Eliminacja liczby wad jakościowych produktów, wad dokumentacji i dostaw.

• Ograniczenie zbędnego transportu (przemieszczanie wyrobów częściej, niż jest to konieczne), a także zbędnego ruchu wynikającego ze złej organizacji stanowisk pracy.

• Wsparcie pracowników i wykorzystanie ich potencjału. Sprawia to, że chętniej dzielą się swoimi pomysłami na usprawnienie procesów.

Dzięki temu firma i pracownicy staną się znacznie elastyczniejsi i będą w stanie dużo szybciej reagować na potrzeby rynku i zmieniające się otoczenie biznesowe nawet w dobie kryzysu. Zasady Lean Management pozwalają stworzyć stabilny system produkcyjny, który poprawi ogólną wydajność firmy. Wiele firm przyznaje również, że po wprowadzeniu zasad Lean Manufacturing poprawiła się komunikacja między pracownikami, a klienci coraz rzadziej składają reklamacje. Polepszyły się ergonomia pracy i BHP. Optymalizacji uległ także koszt produkcji.

Szybkie odrodzenie

Podstawowe narzędzia Lean nie wymagają dużych nakładów finansowych, opierają się bowiem przede wszystkim na zaangażowaniu całej organizacji w ciągłe doskonalenia. Lean to filozofia, która nie tylko wspiera organizacje w czasach kryzysu, ale także pozwala na szybkie odrodzenie i jeszcze lepsze wyniki po kryzysie. Nie czekaj, zacznij już dziś wdrażać Lean!


Artykuł ukazał się w nr 5(41) październik-listopad 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zobacz również


Przeczytaj