Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Kluczowy krok w rozwoju polskich portów

UTRZYMANIE RUCHU, LOGISTYKA

Kluczowy krok w rozwoju polskich portów

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma być gotowy w 2029 roku. Ostateczna decyzja środowiskowa w sprawie jego budowy została podjęta, co stanowi kluczowy krok w rozwoju infrastruktury portowej w województwie zachodniopomorskim. Ta inwestycja wzmocni konkurencyjność polskich portów na rynku europejskim i światowym.


Data publikacji: 10.02.2025

Data aktualizacji: 07.02.2025

Podziel się:

Nowy terminal będzie przystosowany do obsługi statków o długości do 400 metrów, a pogłębienie kanału żeglugowego do 17 metrów umożliwi przeładunek od 1,5 do 2 mln TEU rocznie.

Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, podkreśla, że rozwój portu nie może odbywać się kosztem turystyki, a Świnoujście ma potencjał, by łączyć funkcje silnego portu i atrakcyjnej destynacji turystycznej. Zwraca uwagę na znaczenie współpracy rządu i samorządu w realizacji tej inwestycji.

Projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA będzie jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce. Terminal zostanie usytuowany na wschód od gazoportu i wyposażony w nowoczesny, niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy, zgodny z najwyższymi standardami ekologicznymi.

Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL i ekspertka w zakresie transportu, spedycji i logistyki, zaznacza, że terminal wzmocni gospodarkę Pomorza Zachodniego oraz sektor TSL. Wskazuje również na rosnące znaczenie transportu intermodalnego jako przyszłości europejskiej logistyki, choć zauważa, że transport drogowy wciąż dominuje.

Świnoujście staje się jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych w Polsce, a inwestycja w terminal ma ogromny potencjał. Z optymizmem patrzymy na rozwój tego projektu oraz całej infrastruktury transportowej w regionie – mówi Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL.

Eksperci zauważają, że dynamiczny rozwój infrastruktury portowej poprawia sytuację firm transportowych i logistycznych. Wskazują również na konieczność rozbudowy powierzchni magazynowej oraz budowy suchego terminala przeładunkowego w województwie zachodniopomorskim.

Budowa terminala powinna zakończyć się do końca 2028 roku.

Źródło: PP

Zobacz również


Przeczytaj