Firmy ogłosiły współpracę w zakresie rozwiązania HPE IT Sustainability Services o nazwie Data Center Heat Recovery. Moduł do odzyskiwania ciepła będzie pomagał zarządzać i wykorzystywać ciepło odpadowe jako element transformacji w kierunku bardziej zrównoważonego IT.
Jak wskazuje wiele prognoz – szybkie wdrażanie sztucznej inteligencji w organizacjach spowoduje skokowy wzrost zapotrzebowania na energię dla infrastruktury IT zoptymalizowanej pod kątem AI.
Według Międzynarodowej Agencji Energii, do 2026 r. rozwój sektora sztucznej inteligencji będzie postępował wykładniczo, co oznacza, że zużycie energii elektrycznej wzrośnie co najmniej dziesięciokrotnie w porównaniu do 2023 r.¹ W odpowiedzi na te wyzwania, liderzy IT i operatorzy centrów danych wdrażają nowoczesne funkcje oszczędzania energii i ulepszone systemy chłodzenia.
Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej nadwyżka ciepła to ok. 2 860 TWh/rok, czyli niemal tyle samo, co łączne zapotrzebowaniu całej UE na energię cieplną i ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych i usługowych². Odpływ niewykorzystanego ciepła z centrów danych jest procesem ciągłym, dlatego może stanowić stabilne źródło czystej energii.
Nowe energooszczędne rozwiązanie dla centrów danych obejmuje:
- Skalowalne modułowe centrum danych (MDC) HPE, w postaci niewielkich kontenerów o dużej gęstości (wysoki wskaźnik kW/rack) do zastosowania w niemal dowolnym miejscu. Wykorzystuje ono m.in. technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą, co zmniejsza całkowite zużycie energii o 20%.
- Innowacyjne rozwiązania Danfoss, w tym moduły służące do odzysku ciepła, które wychwytują nadmiar ciepła z centrów danych zapewniając ekologiczne ogrzewanie w pobliskich budynkach i ciepło do różnych zastosowań, a także sprężarki bezolejowe Turbocor®, które zwiększają wydajność chłodzenia w centrach danych nawet o 30%
Podczas tworzenia rozwiązania HPE IT Sustainability Services – Data Center Heat Recovery, inspiracją było to w jaki sposób firma Danfoss obecnie wykorzystuje technologię rekuperacji ciepła w swojej własnej siedzibie w Danii. Ciepło jest tam odzyskiwane w lokalnym centrum danych Danfoss przy zastosowaniu pompy ciepła i ponownie wykorzystywane w pobliskich zabudowaniach do ogrzewania pomieszczeń. Ciepło może być również wprowadzane do miejskiej sieci ciepłowniczej, stanowiąc odnawialne źródło ciepła dla mieszkańców.
Ponowne wykorzystanie ciepła stanowi ważny element własnej strategii dekarbonizacji Danfoss, dzięki której w 2022 roku osiągnięto neutralność CO2 w systemie energetycznym jej oddziału w Nordborgu o powierzchni 250 tys. m2.
Źródło: Danfoss, PP
Zobacz również