Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Gotowość na chwiejność popytu. Zarządzanie danymi w warunkach deficytu półproduktów

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Gotowość na chwiejność popytu. Zarządzanie danymi w warunkach deficytu półproduktów

System klasy MES to klucz do podejmowania słusznych decyzji w trudnych i niepewnych czasach, opartych na danych, a nie na przeczuciach. Firma zyskuje większą kontrolę nad procesami i zdolność do elastycznego reagowania w zmiennych warunkach rynkowych. Ułatwia to dostosowanie się do oczekiwań klientów i osiąganie założonych celów biznesowych.

 „Nasza produkcja jest specyficzna” – to zdanie pada z ust niemal każdego klienta. Słyszą je zarówno nasi handlowcy, jak i wdrożeniowcy czy partnerzy podczas sprzedaży i wdrożeń systemu OptiMES. Naturalnie w zależności od branży, wielkości fabryki, stopnia automatyzacji, skomplikowania lub sezonowości jest to prawda, jednak istnieje wiele cech wspólnych dla każdego typu produkcji. Jedną z nich jest fakt, że w każdej nowoczesnej  firmie produkcyjnej osoby zarządzające chcą znać pochodzące z linii produkcyjnej dane. To właśnie wskaźniki efektywności produkcji (WEP) pozwalają uniknąć zbędnych ryzyk, wyciągnąć wnioski czy zmienić marszrutę. Analiza danych pochodzących z produkcji to dziś podstawa działania każdej firmy, zasada ta dotyczy także wszystkich, którzy chcą rywalizować z innymi już rozwiniętymi konkurentami.

Obecny czas w szeroko rozumianej branży produkcyjnej to czas rewolucji przemysłu 4.0. W definicję tej rewolucji jako jeden z jej składowych idealnie wpasowuje się system klasy MES, czyli system do zarządzania, zbierania danych i optymalizowania procesów produkcyjnych. Dlaczego warto wdrożyć go w firmie? Aby uniknąć strat, przewidzieć ryzyka i optymalizować swoje działania. Założenia wpasowują się w filozofię Lean. Co więcej, dobry system klasy MES nie „powie” użytkownikowi: „Ej, stoisz w kałuży, może być ślisko”, nasz system powie „Ej, jeśli nie skręcisz w lewo lub prawo, za trzy metry wejdziesz w kałużę”. Przekładając to stwierdzenie na język produkcyjny: w momencie otrzymania zamówienia od klienta dział handlowy przekazuje zlecenie do realizacji i dział realizacji na początku je rozplanowuje.


Data publikacji: 07.07.2021

Data aktualizacji: 02.11.2023

Podziel się:

Zarządzanie produkcją – moduł MES

OptiMES pozwala nam zaplanować produkcję w przód, czyli ustalić, na kiedy zlecenie będzie gotowe, przy założeniu, że mamy taką, a nie inną technologię, muszą być wykonane konkretne operacje, czynności wykonają określone maszyny oraz wybrani pracownicy, z takimi, a nie innymi umiejętnościami. Dodatkowo uwzględnimy czas dostaw surowców na podstawie dotychczasowych czasów dostaw – i to z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Brzmi skomplikowanie? A dla planisty to kwestia przycisku „zaplanuj”! Oczywiście nie możemy pominąć faktu, że system należy uprzednio odpowiednio skonfigurować.

Skoro planowanie w przód to także planowanie wstecz, przeanalizujmy sytuację zamówienie od klienta, które musi być gotowe za miesiąc. Co muszę zrobić, aby było gotowe, przy uwzględnieniu wszystkich zmiennych (technologia, maszyny, pracownicy)? To proste – planista klika „zaplanuj” i system generuje odpowiedź na wykresie Gantta. Co więcej, pokazuje, że musimy dołożyć jedną maszynę do tego zlecenia, aby zmieścić się w terminie.

 

Zarządzanie stanami magazynowymi z OptiMES

A co w sytuacji, w której – z powodu pandemii – często brakuje nam surowców lub półproduktów? Najłatwiejszą odpowiedzią jest magazynowanie, jednak zarządzający doskonale wiedzą, że zamrażanie pieniędzy nie jest najlepszą opcją inwestycyjną. Na szczęście z pomocą przychodzi nam system MES. Nie dość, że podpowiada, jak zarządzać stanami magazynowymi, aby zaspokoić zapotrzebowania na zlecenia produkcyjne, to jeszcze pilnuje zadanych stanów minimum i maksimum, których nie chcemy przekraczać, umożliwia ponadto, natychmiastowe przeplanowanie produkcji, co jest niezwykle istotne. W sytuacji gdy wyczerpiemy surowiec na magazynie, planista może wyznaczyć nowe zlecenie i niemal natychmiast zadać inne prace pracownikom i maszynom. Do przerwanego zlecenia będziemy mogli wrócić, gdy stany surowcowe na to pozwolą. OptiMES pozwala także na złożenie zamówienia bezpośrednio u dostawcy, ale to już tylko ciekawy dodatek – jeden z wielu zresztą.

Podobna zasada dotyczy chwiejnego popytu. Ostatni rok w wielu branżach udowodnił, że pojęcie pewności nie istnieje. Dlatego wielu przedsiębiorców rozważnie podchodzi do zwiększania mocy produkcyjnych w swoich zakładach. Jednak to właśnie możliwość szybkiej adaptacji do panujących warunków gwarantuje przewagę nad konkurencją, a niekiedy traktuje o przetrwaniu w trudnych dla przedsiębiorstwa czasach. Zoptymalizowany system zarządzania i planowania produkcji wspiera efektywne wdrażanie długoterminowych planów i podejmowanie korzystnych decyzji.

 

OptiMES to program do zarządzania produkcją, wypróbuj go za darmo na www.optimes.syneo.pl bądź napisz bezpośrednio na adres: wspolpraca@syneo.pl.

 


Artykuł ukazał się w nr 3(33) czerwiec-lipiec 2021 czasopisma „Production Manager”.

Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zobacz również


Przeczytaj