Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Dotacja ZUS. Jak poprawić bezpieczeństwo pracowników z manipulatorem przemysłowym?

AUTOMATYKA I ROBOTYKA

Dotacja ZUS. Jak poprawić bezpieczeństwo pracowników z manipulatorem przemysłowym?

Jeśli zależy Ci na poprawie warunków pracy i bezpieczeństwie pracowników, wartym uwagi rozwiązaniem jest wprowadzenie w procesie produkcyjnym manipulatorów przemysłowych. Manipulatory są nie tylko wygodnym, ale także bezpiecznym rozwiązaniem w transporcie bliskim, co zdaje sobie sprawę Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oferując dotacje na inwestycje w tę technologię.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest dotacja ZUS i co powinieneś zrobić, aby skorzystać z niej do sfinansowania inwestycji w swoim przedsiębiorstwie.


Data publikacji: 27.02.2024

Data aktualizacji: 27.02.2024

Podziel się:

Co to jest dotacja ZUS?

Program dotacji ZUS już od ponad 10 lat wspiera inwestycje mające na celu poprawę warunków pracy. Aby ubiegać się o dotację, konieczne jest bycie płatnikiem składek ZUS, niezaleganie ze zobowiązaniami wobec ZUS i fiskusa oraz przygotowanie odpowiedniego wniosku.

Dotacja może być przeznaczona na zakup urządzeń poprawiających warunki BHP lub na działania modernizacyjne. We wniosku trzeba wykazać, w jaki sposób planowane działania stanowią prewencję wypadkową lub eliminują potencjalnie szkodliwe warunki pracy, wpływające negatywnie na zdrowie pracowników w dłuższej perspektywie. Dofinansowaniu podlegają na przykład urządzenia chroniące przed hałasem, poprawa oświetlenia, zabezpieczenia instalacji technicznych, a także rozwiązania służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Przedsiębiorcy, którzy szukają rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracowników, mogą obecnie skorzystać z dotacji na rok 2025 w ramach programu Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Okres składania wniosków trwa od 26 lutego do 27 marca 2024 roku.

Dlaczego warto inwestować w manipulator z dotacją?

Wśród urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego ZUS wymienia wprost „manipulatory (samojezdne, prowadzone i podwieszane)”. Dlaczego ubezpieczyciel docenił tę technologię?

Manipulatory skutecznie przeciwdziałają ryzyku chorób układu mięśniowo-szkieletowego (ang. MSD). Nieodwracalne zmiany w mięśniach, stawach czy kręgosłupie, prowadzące do dolegliwości bólowych i ograniczeń w mobilności, stanowią problem dla wielu pracowników. Ograniczenie obciążenia oraz pracy w niewygodnych pozycjach to cechy manipulatora, które decydują o jego pozytywnym wpływie na zdrowie, jakość życia pracowników oraz ich zdolność do wykonywania pracy. Operator, korzystając z manipulatora, może bezpiecznie przenosić ładunki o wadze od 6 do 1500 kg, unikając jednocześnie ryzyka uszczerbku na zdrowiu, ręcznego podtrzymywania transportowanego produktu czy wykonywania ryzykownych obrotów ładunkiem. W efekcie precyzyjnie dostosowany do potrzeb operacji manipulator znacznie podnosi bezpieczeństwo operacji transportu bliskiego.

Zakup manipulatora z dotacją to szansa na skorzystanie z jego zalet nawet dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie samodzielnie sfinansować całej inwestycji. ZUS może pokryć nawet do 80% kosztów. Całość oferowanego wsparcia finansowego to 299 tys. złotych na działania inwestycyjne do określonej wysokości w różnych obszarach lub do 300 tysięcy na projekt uwzględniający także działania doradcze.

Jak złożyć zamówienie na manipulator przemysłowy z dotacją?

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo może skorzystać z dotacji, musisz złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie dofinansowania. Wśród załączników powinna znaleźć się ocena obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, a także indywidualna oferta handlowa manipulatora dostosowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Warto zadbać o nią odpowiednio wcześniej: choć przygotowanie  oferty nie zajmuje dużo czasu, nie jest to jednak proces natychmiastowy.

Aby uzyskać ofertę wystarczy zacząć od zapytania ofertowego, które można złożyć na przykład w formie e-mailowej lub telefonicznie. W Dalmec Polska zapytanie od razu trafia do inżyniera aplikacyjnego, który kontaktuje się z Tobą, aby dokładnie poznać Twoje potrzeby. Ważne jest podanie precyzyjnych wymagań dotyczących manipulatora już w zapytaniu ofertowym. Postaraj się wskazać, jaki produkt będzie przenosić manipulator, jaką ma on wagę i wymiary oraz czy manipulator ma przenosić jeden czy kilka rodzajów ładunków. Jeśli możesz opisz także, jakie operacje powinien wykonywać manipulator. Koniecznie zaznacz, czy będzie pracować w strefie czystej lub strefie zagrożenia wybuchem.

Wszystkie te szczegóły usprawnią proces zakupowy. Rzetelna oferta wymaga jednak także wizji lokalnej. Dlatego warto sprawdzić, czy dostawca manipulatora przewiduje jej przeprowadzenie. Podczas wizji lokalnej inżynier aplikacyjny omówi wymagania dotyczące manipulatora z Tobą i przyszłymi operatorami, obejrzy stanowisko pracy, przenoszony produkt, pozna proces, do którego ma być używany manipulator.

Ile może potrwać przygotowanie oferty? W Dalmec, po przeprowadzeniu wizji lokalnej, jesteśmy w stanie przygotować wstępną ofertę manipulatora w ciągu około 2 dni roboczych, czasem nawet szybciej. Możesz także oczekiwać kontaktu od swojego opiekuna, który upewni się, czy oferta jest zrozumiała, abyś mógł zadać wszelkie pytania na tym etapie.

Dofinansowanie ZUS stanowi cenny zasób, umożliwiający zakup urządzenia, które podniesie zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność pracy w Twoim zakładzie. Jej uzyskanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W przypadku manipulatorów przemysłowych wykonanych na zamówienie, ekspertyza dostawcy z pewnością pomoże w zdobyciu dotacji. Zaplanuj już teraz inwestycję w bezpieczeństwo!

Źródło: Dalmec Polska

Zobacz również


Przeczytaj