Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Digital Lab to Siemens w pigułce

AUTOMATYKA I ROBOTYKA, INTELIGENTNE TECHNOLOGIE, UTRZYMANIE RUCHU

Digital Lab to Siemens w pigułce

Technologia ma inspirować i budować dążenie do optymalizacji – mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor działu komunikacji i marketingu w Siemens Polska, z którym rozmawia Przemysław Ozga.


Data publikacji: 26.07.2024

Data aktualizacji: 07.08.2024

Podziel się:

Przemysław Ozga: W kwietniu otworzyliście w Warszawie Digital Experience Lab. Jakie argumenty stały za decyzją? Dlaczego ta inicjatywa jest dla Was ważna w kontekście przekazywania know-how 4.0. firmom produkcyjnym?

Cezary Mychlewicz: W Digital Experience Lab można doświadczyć cyfrowych technologii „na własnej skórze”. Inicjatywa jest połączeniem obszarów komunikacji, marketingu i rozwijania biznesu. Poprzez nowoczesny showroom mówimy: jesteśmy firmą, która się dynamicznie rozwija i wdraża technologie użytkowe, a przy okazji dzieli się know-how pokazując przykłady rozwiązań bazujących na technologiach. W myśl naszej dewizy: łączymy świat rzeczywisty z wirtualnym na rzecz ulepszania codzienności. Punktem wyjścia była teza: bez energii elektrycznej nie zadziała nic. W piramidzie podstawowych potrzeb dostępność energii jest dziś jednym z ważniejszych elementów. W laboratorium prezentujemy więc dużą gamę urządzeń do zarządzania i rozdziału energii w obiektach przemysłowych oraz infrastrukturalnych. Następnie przechodzimy do części związanej z kluczową domeną Siemensa, czyli do automatyki dyskretnej i procesowej. Pokazujemy maszyny, symulacje linii produkcyjnych i procesy, które można odwzorować wirtualnie oraz kontrolować zdalnie. Jak? To właśnie jest widoczne na ekranach w showroomie. W przypadku
automatyki dyskretnej możemy np. zobaczyć konkretny model symulowanej linii produkcyjnej ze specjalnie zaprogramowanym cyfrowym bliźniakiem, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby potencjalnych interakcji z linią produkcyjną po to, by „z własnej inicjatywy” szukać nowych, bardziej ekonomicznych i efektywnych rozwiązań. Taka cyfrowa wizualizacja jest bardzo pomocna dla wielu firm produkcyjnych. Dzięki rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz przecięciu ze światem rzeczywistym firmy oszczędzają czas, energię i środki, tworząc digitalne kreacje i przenosząc je – już dopracowane, bez inwestowania w prototypy – do fizycznego świata.

Dla MŚP koszt wdrożenia jest dzięki temu obniżony a nieograniczone eksperymentowanie to ważny element konkurencyjności. Dzisiaj wszyscy szukamy optymalizacji kosztów z uwagi na europejskie ceny energii i na poszukiwanie dróg, aby produkty i usługi nadal były atrakcyjne kosztowo.

Poruszył Pan istotny aspekt zużycia zasobów i surowców. Chcąc oferować warianty maszyny spersonalizowane pod danego klienta, każdorazowo trzeba ją przeprojektować. Z cyfrowym bliźniakiem robi się to szybciej i taniej, skracając jednocześnie tzw. „time to market”. W Digital Experience Lab prezentujemy pełne portfolio rozwiązań dla infrastruktury budynkowej, przemysłowej czy biurowej, kładąc nacisk na ochronę życia, zdrowia i komfort pracy, ale i na dostosowanie firm do współczesnych restrykcyjnych norm dotyczących np. cyberbezpieczeństwa czy Sustainability.

W Digital Experience Lab dostępnych jest 12 stacji z systemami, urządzeniami i rozwiązaniami Siemensa. Jakich przydatnych technologii może tam bezpośrednio „dotknąć” firma produkcyjna?

Rozwiązania prezentowane w Digi Labie pokazują stopień skomplikowania dzisiejszego świata technologii, a zarazem łatwość, z jaką różnorodne systemy mogą ze sobą komunikować, optymalizując swoje działanie i ułatwiając użytkowanie. Kluczem do optymalnego wykorzystania dostępnych dziś na rynku możliwości jest współpraca. Siemens ma partnerów oferujących innowacyjne i kompatybilne z naszymi technologie, na bazie których powstają jeszcze bardziej efektywne i przydatne w praktyce przemysłowej rozwiązania. Taką współpracę od dawna prowadzimy m.in. z firmą KUKA, której robota przemysłowego już wkrótce zainstalujemy w naszym laboratorium. W naszym pojęciu technologia ma inspirować i budować dążenie do optymalizacji. Planujemy na bieżąco wzbogacać nasz showroom. Chcemy, aby był on żywym, interaktywnym organizmem pomocnym młodym inżynierom, klientom i partnerom.

Właśnie – do kogo skierowany jest Państwa nowo otwarty showroom? Czy organizują Państwo zamknięte wizyty dla firm produkcyjnych? Jacy eksperci są dostępni na miejscu dla zwiedzających? Jak przekazują państwo swój know-how?

Od kwietnia do początku lipca odwiedziło nas ponad 400 osób. Czekały na nich różne ścieżki dydaktyczne poświęcone automatyce i infrastrukturze. W zależności od grupy docelowej dobieramy indywidualnych opiekunów laboratorium, np. w podziale na branże. W przystępny sposób prezentują i objaśniają oni funkcjonalności technologii i rozwiązań Siemensa. Już zanim powstało laboratorium prowadziliśmy certyfikowane szkolenia i warsztaty, podczas których prezentowaliśmy nasze rozwiązania technologiczne oparte na konkretnych grupach produktowych. Mamy w ofercie również ogromną bazę bezpłatnych e-szkoleń z dostępną biblioteką know-how. Ponadto oferujemy zaawansowane szkolenia dla osób decyzyjnych, które chcą wprowadzać zmiany w swoich firmach. Oferujemy szczegółowy „Digital Enterprise Workshop” – rodzaj konsultingu połączonego z warsztatami, podczas których nasi eksperci dogłębnie „skanują” firmę pod kątem jej transformacyjnego potencjału i kierunku, w jakim powinna pójść. Mowa tu np. o oszczędności energii elektrycznej, spełnieniu wymaganych norm czy wykorzystaniu danych produkcyjnych.

Powstaje w ten sposób swoista Road Mapa dla firmy produkcyjnej?

Tak. Jest to bardzo praktyczny rodzaj dokumentu pozwalającego na oszacowanie i zaplanowanie potencjalnych inwestycji, co jest przydatne chociażby do wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych czy programów rozwojowych dla przemysłu – w przypadku niektórych taki audyt jest niezbędnym wymogiem. Trzecim aspektem jest część infrastrukturalna, w ramach której eksperci Siemensa prowadzą audyty w kierunku oszczędności zasobów, głównie energii elektrycznej w produkcji czy infrastrukturze. Patrzymy na firmy kompleksowo, aby zaprezentować klientowi wizję 360-stopniowego podejścia do jego działalności i pokazać rozmaite możliwości optymalizacji. Może się to w pierwszym momencie wydawać ogromnym przedsięwzięciem, ale w naszym Labie można to poznać „na żywo” i łatwiej zrozumieć. Dlatego zachęcam do kontaktu i odwiedzin – doświadczenie bezpośrednie w kombinacji z eksperckim komentarzem ma dużo więcej mocy niż teoretyczna lektura!

Zobacz również


Przeczytaj