Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Czas na transformację cyfrową w polskiej branży produkcyjnej

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Czas na transformację cyfrową w polskiej branży produkcyjnej

Rodzime firmy produkcyjne od lat stanowią trzon polskiej gospodarki. Transformacja cyfrowa pozwoli im utrzymać wysoką konkurencyjność i zapewnić sobie długotrwały, stabilny rozwój. O tym, w jakie rozwiązania zainwestować i gdzie szukać wsparcia w cyfryzacji, przeczytasz w poniższym artykule.


Data publikacji: 05.03.2024

Data aktualizacji: 05.03.2024

Podziel się:

Przez ostatnich 30 lat Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, notując w tym czasie nieprzerwany wzrost. Ogromną zasługę mają w tym średnie i duże, rodzinne firmy produkcyjne – co piąta wypracowana w kraju złotówka jest efektem ich działalności.

Aby polskie przedsiębiorstwa produkcyjne utrzymały swoją doskonałą pozycję potrzebują nowych dźwigni wzrostu. Według raportu McKinsey & Company „Polska 2030. Szansa na skok do gospodarczej ekstraklasy” należą do nich przede wszystkim cyfryzacja i innowacyjność.

Skąd nacisk na rozwój środowisk IT w firmach produkcyjnych? Jest to rozwiązanie kilku problemów, które mogą zmniejszać wydajność pracy i spowalniać ich rozwój.

Firmy na całym świecie borykają się z przestojami i ryzykiem utraty dostępu do systemów i danych – a przedsiębiorstwa produkcyjne nie są tu wyjątkiem. Co więcej, są one bardziej podatne na skoki zużycia energii, a także przerwy zasilania ze względu na odległość od ośrodków miejskich. Ma to negatywny wpływ na maszyny produkcyjne, ale też na firmowe komputery, sieci i serwery.

Transformacja cyfrowa znacznie poprawia też wydajność działalności rozproszonej – ułatwia płynną komunikację pomiędzy ośrodkami rozsianymi po Polsce i świecie oraz pracownikami zdalnymi działającymi „w terenie”.

Rozwój IT – bez wątpienia potrzebny – generuje jednak sporo niepewności. Gdzie znaleźć odpowiednich pracowników? Branża produkcyjna już boryka się z niedoborem specjalistów, a poszukiwanie inżynierów IT jest dodatkowym obciążeniem. Jak świadomie i skutecznie cyfryzować firmę? Które rozwiązania wybrać? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak świadomie i skutecznie cyfryzować produkcję?

Transformacja cyfrowa to nie musi być „skok na głęboką wodę”, a nowych rozwiązań nie trzeba wprowadzać naraz. Na początek niezbędne będą przede wszystkim analizy ryzyka oraz inwentaryzacja posiadanego sprzętu i oprogramowania. Zmiany w środowiskach IT warto przeprowadzać stopniowo, w zależności od kierunku rozwoju oraz potrzeb firmy.

Pierwszym krokiem w kierunku cyfryzacji może być skorzystanie z chmurowych kopii zapasowych (tzw. BaaS – Backup-as-a-Service). Backup powinien obejmować wszystkie firmowe dane, a w szczególności te niezbędne do stałego działania – dokumenty księgowe, projektowe i organizacyjne oraz firmową komunikację.

W ramach BaaS kopie zapasowe są przechowywane w zewnętrznym centrum danych. Jest to usługa prosta we wdrożeniu oraz przydatna w każdym przedsiębiorstwie. W przypadku utraty danych na lokalnych serwerach, BaaS pozwala na szybkie przywrócenie ich z chmurowego repozytorium. Jest to możliwe niezależnie od tego, czy utratę spowodował atak hakerski, błąd ludzki, brak zasilania czy uszkodzenie sprzętu.

Wdrażając BaaS zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie danych i wysoką jakość kopii zapasowych, o którą dbają inżynierowie z centrum danych. Umożliwi to organizacji wdrożenie podstawowej reguły 3-2-1 zapewniającej bezpieczeństwo danych, czyli wykonanie 3 kopii danych na 2 różnych nośnikach, gdzie 1 kopia będzie przechowywana w innej lokalizacji.

Drugim rozwiązaniem, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych i ciągłość działania, jest replikacja (DRaaS – Disaster Recovery-as-a-Service). DRaaS opiera się na dwóch środowiskach IT znajdujących się w dwóch oddalonych od siebie ośrodkach. Replikowane mogą być całe środowiska lub tylko ich wybrane części, np. te konieczne do utrzymania ciągłości działania firmy. W razie awarii w głównym ośrodku, zapasowa lokalizacja przejmuje jego zadania, minimalizując okres przestoju w pracy przedsiębiorstwa.

Zarówno BaaS, jak i replikacja pozwalają zapoznać się z możliwościami i działaniem chmury jeszcze zanim podejmiemy decyzję o szerszym wprowadzeniu tej technologii w przedsiębiorstwie. Znacznie ułatwia to podjęcie kolejnego kroku w transformacji cyfrowej.

Chmura – rozwiązanie dla branży produkcyjnej? Tak!

Cyfrowa transformacja nie może obejść się bez chmury, ale jakie korzyści zapewnia ona branży produkcyjnej? Przede wszystkim – ciągłość działania środowiska, a co za tym idzie – firmy.

Chmura zapewnia stałą łączność z dostawcami i klientami, a dzięki tej technologii łatwiej jest udostępniać ważne dane na zewnątrz, bez obaw o ich bezpieczeństwo. Umożliwia też wygodną komunikację między wszystkimi pracownikami odpowiedzialnymi za kolejne fazy produkcji.

Połączenie informacji z działów planowania i rozwoju z danymi dotyczącymi łańcucha dostaw ułatwia fabrykom przygotowanie do produkcji. Dzięki temu droga od pomysłu do gotowego produktu skraca się znacząco.

Chmura zapewnia także skalowalną i elastyczną moc obliczeniową, umożliwiającą dokładniejsze i szybsze analizy na większej ilości danych. Pozwala to zarówno lepiej przewidywać zmiany czy problemy, jak i na nie reagować, gdy już wystąpią.

W przypadku firm produkcyjnych szczególnie warto przenieść do chmury systemy niezwiązane bezpośrednio z produkcją i wykorzystywane w różnych lokalizacjach, np. ERP, aby zachować ciągłość działania firmy, realizację zamówień i prawidłowe działanie procesów obsługujących klientów zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Dlatego też, dla branży produkcyjnej rekomendujemy chmurę hybrydową – połączenie chmury prywatnej i firmowej infrastruktury lokalnej. Pozwala ona korzystać z zalet obu rozwiązań przy zachowaniu wysokiego poziomu kontroli i bezpieczeństwa.

Jak zrobić pierwszy krok do cyfrowej transformacji?

Transformacja cyfrowa w produkcji nie musi być rewolucją – najlepiej podejść do niej w sposób ewolucyjny. Pełna transformacja cyfrowa to inwestycja na lata i nie ma na nią jednej, idealnej recepty – każda firma powinna dopasować ją do swojej specyfiki.

Rozwiązania technologiczne powinny przede wszystkim służyć produkcji, dlatego warto zacząć wprowadzanie zmian od obszarów, które spowalniają rozwój biznesu. W następnych krokach wybieramy rozwiązania zwiększające wydajność i bezpieczeństwo, a także wspierające ewolucję w kierunku Przemysłu 4.0.

Co mogą zrobić polskie przedsiębiorstwa planujące cyfryzację? Poszukać zewnętrznego partnera wspierającego długofalowy rozwój, np. polskiego centrum danych.

Polskie Data Center posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do przeprowadzenia transformacji cyfrowej. Ponadto, doskonale znają najnowsze rozwiązania IT i pomagają dobrać tylko te, które najlepiej sprawdzą się w firmie klienta. Zapewniają też trudno dostępne zasoby – bezpieczne przestrzenie serwerowe, wysokiej jakości sprzęt, a przede wszystkim wykwalifikowane zespoły inżynierów.

Dzięki temu dostawcy usług Data Center mogą zdjąć z firm produkcyjnych odpowiedzialność za całość bądź część procesów IT, odciążając tym samym jej własne zasoby. Ponadto, profesjonalne centra danych posiadają wielowarstwowe zabezpieczenia, gwarantują niską awaryjność i zapewniają firmom wysoki poziom ciągłości działania.

Jak wygląda współpraca z partnerem technologicznym?

Jak przebiega nawiązanie współpracy z zewnętrznym centrum danych? Możemy to przedstawić na przykładzie MAIN – polskie dostawcy Data Center zlokalizowanego w centrum Warszawy.

Pierwszym krokiem po zgłoszeniu się do nas jest rozmowa o potrzebach firmy i jej aktualnym środowisku IT. Następnie analizujemy zebrane informacje i materiały pod kątem możliwych usprawnień systemów, poprawy wydajności oraz bezpieczeństwa. Bierzemy pod uwagę infrastrukturę wirtualną i fizyczną – serwery, macierze i sprzęt sieciowy.

Po gruntownej analizie zebranych informacji, przedstawiamy propozycję rozwiązania. W tym momencie możesz zweryfikować, czy spełnione zostały Twoje oczekiwania. Decydując się na wdrożenie jesteś świadomy:

  • Korzyści z zaprojektowanego środowiska,
  • Dokładnego planu wdrożenia,
  • Wyceny całego rozwiązania.

W dalszych krokach inżynierowie MAIN wdrażają nowe środowisko zgodnie z harmonogramem, a następnie przechodzą do czynności utrzymaniowych.

Dlaczego MAIN? Centrum danych dla branży produkcyjnej

Wybór partnera technologicznego jest ważnym krokiem w procesie transformacji cyfrowej – niezależnie od tego, w jakie rozwiązania chcemy zainwestować, jaki mamy zespół IT, czy plany na przyszły rozwój firmy.

Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę na MAIN – oferujemy szeroki zakres rozwiązań chmurowych, w tym backup, replikację i chmurę hybrydową, które sprawdzają się w branży produkcyjnej. Oprócz wiodącej technologii zapewniamy profesjonalne doradztwo – pomagamy wybrać, wprowadzić i utrzymać rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Posiadamy wiedzę potwierdzoną branżowymi certyfikacjami, m.in. ISO, oraz doświadczenie w pracy z małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. Zdobyliśmy zaufanie wielu klientów z wymagających sektorów, a nowe technologie to nasza pasja.

Zależy nam na rozwoju polskich firm produkcyjnych, dlatego zachęcamy do kontaktu – spotkajmy się i poszukajmy wspólnie skutecznej drogi do sukcesu i zrównoważonego rozwoju.

www.main.pl

 

Zobacz również


Przeczytaj