Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/CYFROWA SZYNA DANYCH

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

CYFROWA SZYNA DANYCH

Do jakiego stopnia firmy produkcyjne są gotowe odpowiadać na coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów?


Data publikacji: 26.03.2025

Data aktualizacji: 26.03.2025

Podziel się:

Do legendy przeszła już anegdotka o fordzie T, którego można było zamówić w każdym kolorze, pod warunkiem, że był to kolor czarny. Zupełnie inną strategię przyjęła firma DOVISTA – lider w branży  stolarki otworowej, jeden z największych producentów okien  drewniano-aluminiowych w Polsce, należący do VKR Group.

Okna firmy DOVISTA są produkowane na zamó-wienie – w dowolnym kolorze czy wymiarze. Dokładnie takie, jak zażyczy sobie klient. W praktyce to niezli-czona ilość wariantów, co z kolei wymaga zaawan-sowanych mechanizmów przekazywania informacji między systemami, które zarządzają procesami pro-dukcyjnymi i biznesowymi. W przypadku DOVISTA wprowadzenie systemu ERP do zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa nie było wystarczające. Jak firma poradziła sobie z tym wyzwaniem?

Integracja systemów produkcyjnych i biznesowych

Do efektywnego działania system ERP potrzebuje odpowiednich danych, aby mógł skupić się na naj-ważniejszych aspektach funkcjonowania przedsię-biorstwa. Trudno sobie wyobrazić, by były to dane wprost z maszyn. Zebranie, przetworzenie i dostarcze-nie takich informacji na poziom biznesowy wymaga odpowiednich systemów. Warstwą łączącą poziom produkcyjny z poziomem operacyjnym jest DIP (Device Integration Platform), nazywana w uproszczeniu SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) – platforma, która zbiera i przetwarza „surowe” dane z maszyn (oraz historyzuje), a po wstępnym „obro-bieniu” przekazuje do systemów wyspecjalizowanych w różnych obszarach, np. MES do zarządzania reali-zacją produkcji, WMS do zarządzania magazynami czy APS do planowania i harmonogramowania. Systemy te nie działają w oderwaniu od siebie, dlatego tak ważne jest ich efektywne połączenie. Jest to o tyle skomplikowane, że tradycyjne metody, polegające na budowie dedykowanych połączeń między nimi, są czasochłonne i kosztowne, a co więcej – trudne do utrzymania. Każda zmiana w jednym z systemów wymaga aktualizacji wielu powiązań, co może pro-wadzić do chaosu w przepływie danych.

 

Szyna danych – uporządkowana i niezawodna komunikacja

Odpowiedzią jest zastosowanie szyny danych, czyli ESB (Enterprise Service Bus). Działa ona jako centralna magistrala wymiany informacji między systemami i stanowi jedno źródło prawdy dla całej organizacji. Nie tylko upraszcza architekturę IT, ale także umożliwia standaryzację wymiany danych oraz ich transformację do formatu wymaganego przez poszczególne aplikacje. W DOVISTA zdecydowano się na Enterprise Inte-gration od AVEVA, w którego wdrożeniu pomogli eksperci z ImFactory. Dzięki rozwiązaniu zintegro-wano systemy MES, SAP i inne aplikacje wykorzy-stywane przy produkcji i w procesach wspierających. Obecnie każdego miesiąca za pośrednictwem szyny danych wymienia się cztery miliony wiadomości o łącznym rozmiarze 60 gigabajtów. System ma także funkcjonalność dostarczania tzw. plików maszyno-wych. Są to specjalnie przygotowane pliki wsadowe dla numerycznych centrów obróbczych, które ope-rator może wygenerować z systemu MES i przesłać bezpośrednio na maszynę, bez udziału inżyniera.

Korzyści z zastosowania szyny danych

Implementacja szyny danych pozwoliła na znaczną poprawę efektywności procesów produkcyjnych i biznesowych.

– Enterprise Integration zapewnia obieg i wymianę danych, zupełnie jak serce pompujące krew – mówi Piotr Bielkiewicz, senior IT manager – BSCC SCM w DOVISTA.

Dzięki integracji wielu systemów informacje o stanie realizacji zleceń są natychmiast dostępne. Umożliwia to szybsze reagowanie na zmiany, lepsze planowanie operacyjne i podejmowanie trafniejszych decyzji biz-nesowych. Przykład DOVISTA pokazuje, że wdrożenie szyny danych eliminuje chaos i usprawnia codzienne działania. Przede wszystkim jednak pomaga w osią-gnięciu celu, jakim jest elastyczne odpowiadanie na potrzeby klientów.

Pełne case study cyfrowej transformacji w DOVISTA dostępne na: https://imfactory.com.pl/baza-wiedzy/wyzwania-sukcesy-i-lekcje-cyfrowa-transformacja-w-dovista-polska-z-perspektywy-czasu/


Artykuł pochodzi z najnowszego wydania czasopisma Production Manager nr 1/2025.
Jeśli jesteś zainteresowany dostępem do całej treści lub prenumeratą roczną napisz do nas: info@production-manager.pl

Michał Zieliński

ImFactory

Zobacz również


Przeczytaj