ZARZĄDZANIE
Wznowienie produkcji Huty Częstochowa
Spółka zawarła porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. Porozumienie to stanowi pierwszy krok w porządkowaniu spraw związanych z upadłą spółką. Celem dzierżawy jest ochrona majątku produkcyjnego przed dewastacją w okresie zimowym, wznowienie działalności produkcyjnej Huty Częstochowa oraz docelowe uregulowanie kwestii właścicielskich.
Data publikacji: 09.12.2024
Data aktualizacji: 09.12.2024
Podziel się:
Do realizacji umowy Węglokoks powołał spółkę Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników. Spółka ta odpowiadać będzie za wznowienie produkcji oraz prowadzenie bieżącej działalności. Produkcja ma ruszyć na początku przyszłego roku. Porozumienie to pozwala Węglokoksowi na wykorzystanie potencjału zakładów, zwiększenie efektywności zarządzania łańcuchem dostaw oraz ograniczenie zależności od zewnętrznych dostawców.
W roku 2016 huta produkowała 85% wszystkich blach grubych wytwarzanych w Polsce i sprzedawała połowę produkcji na rynek unijny oraz do krajów spoza UE. W ofercie mogliśmy znaleźć szeroki asortyment gatunkowo-wymiarowy blach grubych produkowanych według przepisów towarzystw okrętowych, norm europejskich, amerykańskich, rosyjskich oraz warunków technicznych dostarczanych przez klientów.
Przejęcie Huty Częstochowa to istotny krok w odbudowie polskiego hutnictwa, które od lat zmaga się z wyzwaniami rynkowymi i presją zagranicznej konkurencji. Wzmocnienie sektora stalowego, kluczowego dla infrastruktury, budownictwa i przemysłu obronnego, pozwala zabezpieczyć miejsca pracy, zapewnić stabilne dostawy surowców dla polskich firm oraz zwiększyć niezależność gospodarczą kraju – podkreśla Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
To odpowiedni moment na taką inwestycję. Jest to szansa na rozwój segmentu stalowego naszej grupy, a także na osiągnięcie istotnych synergii i optymalizacji działalności – zaznacza Tomasz Ślęzak, prezes Węglokoks SA. -Naszym celem jest wspieranie rozwoju zakładów, odpowiadanie na potrzeby pracowników i interesariuszy oraz skuteczna realizacja zamierzeń biznesowych w trudnych warunkach rynkowych.
W marcu 2022 zakład osiągnął najwyższy poziom miesięcznej produkcji od czasu przejęcia w maju 2021 przez spółkę LIBERTY Częstochowa. Zostało wyprodukowane prawie 58 000 ton kęsisk i ponad 42 000 ton blach.
Adrian Sienicki, prezes Huta Częstochowa Sp. z o.o., dodaje: „Od pierwszych dni intensywnie pracujemy nad przywróceniem pełnej sprawności operacyjnej huty i wznowieniem produkcji. Współpracujemy z dostawcami mediów oraz usługodawcami, jednocześnie odbudowując markę Huty Częstochowa w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks. Mimo wyzwań na globalnym rynku stali decyzja o reaktywacji huty jest strategiczna zarówno dla regionu, jak i polskiej gospodarki”.
Źródło: PP
Zobacz również