ZARZĄDZANIE, AUTOMATYKA I ROBOTYKA, INTELIGENTNE TECHNOLOGIE
W Polsce utworzono Klaster Technologii Autonomicznych
30 stycznia 2025 roku w siedzibie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstał Klaster Technologii Autonomicznych, który ma na celu skupienie polskich firm oraz jednostek naukowo-badawczych pracujących nad nowoczesnymi rozwiązaniami w obszarze autonomicznych pojazdów. Klaster powstał z inicjatywy generała broni Waldemara Skrzypczaka, byłego Dowódcy Wojsk Lądowych, oraz wielu innych przedstawicieli środowisk technologicznych i naukowych.
Data publikacji: 04.02.2025
Data aktualizacji: 04.02.2025
Podziel się:
Główną ideą, która przyświecała założeniu Klastra, jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy firmami, uczelniami i instytutami badawczymi, które rozwijają technologie związane z tworzeniem autonomicznych pojazdów. Inicjatywa ma szczególne znaczenie dla rozwoju rozwiązań o podwójnym wykorzystaniu, które mogą mieć zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym.
Polska, choć nie dysponuje jednym zintegrowanym centrum technologicznym, posiada rozbudowaną infrastrukturę badawczo-rozwojową, obejmującą uczelnie wyższe, instytuty badawcze i prywatne firmy, które intensywnie pracują nad rozwiązaniami w dziedzinie autonomicznych platform, zarówno lądowych, powietrznych, jak i morskich. W tym obszarze rozwijane są innowacje w technologii materiałowej, elektronice oraz oprogramowaniu, co stwarza realną szansę na przyspieszenie procesu tworzenia zaawansowanych autonomicznych urządzeń, w tym urządzeń kosmicznych.
W skład założycieli Klastra Technologii Autonomicznych wchodzą między innymi takie podmioty jak:
- APATOR SA
- ATENDE INDUSTRIES sp. z o.o.
- BORIMEX ZK sp. z o.o.
- CENTRUM ROZWOJOWO-WDROŻENIOWE TELESYSTEM-MESKO sp. z o.o.
- ELPROMA ELEKTRONIKA sp. z o.o.
- GENICORE sp. z o.o.
- PHOENIX SYSTEMS sp. z o.o.
- POLITECHNIKA POZNAŃSKA (INSTYTUT ROBOTYKI i INTELIGENCJI MASZYNOWEJ)
- REA SPACE sp. z o.o.
- SKB DRIVE TECH SA
- UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
- VERA HOLDING sp. z o.o.
- VIGO PHOTONICS SA
- KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA ELEKTRONIKI i TELEKOMUNIKACJI (KIGEiT), która pełni rolę Koordynatora Klastra.
Wszystkie wymienione podmioty są kluczowymi graczami na polskim rynku i posiadają znaczące osiągnięcia w rozwoju technologii autonomicznych. Ich wspólna praca w ramach Klastra ma na celu przyspieszenie procesu komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować różne sektory gospodarki.
Klaster Technologii Autonomicznych to krok w stronę stworzenia silnej, krajowej infrastruktury technologicznej, która będzie konkurencyjna na rynku międzynarodowym. Działania Klastra mogą przynieść długofalowe korzyści, zarówno w zakresie rozwoju technologii, jak i pod względem współpracy z zagranicznymi partnerami, co pozwoli Polsce stać się jednym z liderów w dziedzinie autonomicznych systemów transportowych i robotycznych.
Źródło: PP
Zobacz również