Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Smart building a smart factory

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Smart building a smart factory

Jednym z kierunków często pomijanych przy cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa jest aspekt związany ze smart building. Czynnikiem, który to zmieni, jest legislacja związana z ESG, m.in. wskaźniki SRI (smart readiness indicator), które bezpośrednio oraz pośrednio wpłyną na ocenę wartości naszych nieruchomości, a zatem i przedsiębiorstwa.

 


Data publikacji: 26.07.2024

Data aktualizacji: 07.08.2024

Podziel się:

Inteligentna produkcja (smart manufacturing) to szerokie pojęcie, które wykorzystuje wielopoziomowo zintegrowane procesy przygotowania produkcji oraz samej produkcji, uwzględniając wysoką adaptacyjność względem wielu czynników, takich jak zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie energią czy innymi niezbędnymi zasobami. Z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym zależność między marżą a smart manufacturing jest oczywista: im lepiej zorganizowane procesy, im wyższy poziom automatyzacji, im większa responsywność na zapotrzebowanie rynkowe – tym wyższa możliwa marża do wygenerowania.

Cel? Inteligentne budynki

Smart building to kategoria rozwiązań technicznych i systemowych zapewniających całościową obsługę urządzeń i podsystemów obiektów budowlanych, opierająca się na integracji oraz przetwarzaniu danych w celu przedstawienia ich do analizy, która pozwala na podjęcie obiektywnych decyzji dążących do efektywnego i komfortowego wykorzystania zasobów. Definicja ta jest bliźniaczo podobna do założenia smart manufacturing, przy czym bezpośrednio dotyczy obiektu jako takiego: hali produkcyjnej, budynków biurowych, zaplecza technicznego. Unia Europejska prowadzi liczne inicjatywy dążące do przejścia do stanu „smart”, mając na celu wprowadzenie pojęcia inteligencji (sprytu) budynku odnoszącej się do jego zdolności lub jego systemów do wykrywania, interpretowania, komunikowania się i aktywnego reagowania w efektywny sposób na zmieniające się warunki w odniesieniu do działania systemów technicznych budynku lub środowiska zewnętrznego (w tym sieci energetycznych) oraz na wymagania użytkowników budynku.

Niższe koszty, wyższa wartość

Jedną z inicjatyw jest wprowadzenie wskaźnika SRI, który zakłada analizę wielu czynników (rys. 1), sprowadzając skomplikowany system miar i parametrów do jednego wskaźnika, który obrazuje „inteligentną gotowość” budynków (lub zbioru obiektów) do osiągnięcia trzech kluczowych celów:

  • optymalizacji efektywności energetycznej oraz ogólną wydajność użytkowania,
  • elastyczności działania względem potrzeb użytkowników,
  • zdolności do reagowania względem sygnałów z sieci (np. elastyczność energetyczna).

Nietrudno zatem przewidzieć konsekwencje wprowadzenia wyżej wymienionych wskaźników – porównać je można ze wskaźnikiem efektywności energetycznej mieszkania. Im lepszy wskaźnik, tym:

  • wyższa efektywność obiektu (niższe koszty),
  • zwiększone zainteresowanie inwestorów (wyższa wartość),
  • niższa wartość oprocentowania kapitału (niższy koszt kredytów).

Prowadzenie organizacji w kierunku wykorzystania pełni potencjału smart factory przez smart manufacturing oraz smart building jest jednoznacznie i obiektywnie pozytywne zarówno krótkoterminowo (zmniejszenie kosztów operacyjnych), jak i średnioterminowo (zmniejszenie kosztów kapitału) czy długoterminowo (wzrost wartości przedsiębiorstwa).

Co zatem należy wprowadzić?

Konieczne jest całościowe podejście, cechujące się odpowiednim doborem rozwiązań i narzędzi, przynoszących największą wartość z punktu widzenia ekonomicznego.

W związku ze smart manufacturing możemy wyróżnić:

  • cyfryzację przygotowania produkcji opartą na narzędziach współpracy w czasie rzeczywistym,
  • wdrożenie systemu zarządzania danymi (np. klasy PDM),
  • platformę zarządzania cyklem życia produktu (np. klasy PLM),
  • integrację systemów zarządzania przedsiębiorstwem (np. klasy ERP).

W wymiarze smart building możemy wyróżnić:

  • agregację danych z etapu przygotowania inwestycji (m.in. dokumentacji, w tym modeli BIM),
  • agregację danych z etapu wykonawczego (m.in. na platformach CDE),
  • cyfryzację danych z obiektów istniejących (m.in. As-Built modeling),
  • integrację sensorów (takich jak IoT, systemów BMS i innych),
  • określenie celów SMART z zakresu facility management i asset managment,
  • kontrolę i utrzymanie ekosystemu w całym cyklu życia obiektu.

Przedstawione schematycznie rozwiązanie (rys. 2) obrazuje skalę złożoności systemów. Liczba elementów składowych zasilających system (lub ich zbiór) w dane jest z zasady nieograniczona i może podlegać ciągłej rozbudowie. Rezultatem jest wiedza zbudowana na podstawie informacji podlegających ciągłej analizie wiadomości z wykorzystaniem sieci adaptacyjnych lub samouczących się. Podejście SMART pozwala na przejście z zarządzania reaktywnego naszym przedsiębiorstwem na zarządzanie predykcyjne.


JEŻELI CHCESZ WIEDZIEĆ, JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ZMIANY LEGISLACYJNE ORAZ JAK WPROWADZIĆ ROZWIĄZANIA Z ZAKRESU SMART, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.


 

Zobacz również


Przeczytaj