Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/A gdyby tak symulować przyszłość?

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

A gdyby tak symulować przyszłość?

Symulacja to przybliżony proces odtwarzania zjawisk. Symulacje komputerowe pomagają odtworzyć rzeczywistość lub zaplanować lot na Księżyc. Przemysł 4.0 również może symulować przyszłość.


Data publikacji: 20.09.2022

Data aktualizacji: 17.11.2023

Podziel się:

Symulacja działa na podstawie specjalnych równań matematycznych. To zupełnie tak, jak otaczający nas świat – jest w nim pełno matematyki. Symulacja sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest analityka. Znalezienie rozwiązania jest nierzadko bardzo czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe. Często zdarza się to w złożonych systemach. Pierwsza symulacja komputerowa (wybuchu bomby jądrowej) została przeprowadzona w czasie drugiej wojny światowej. Twórcami pierwszej cywilnej symulacji numerycznej w fizyce byli Enrico Fermi, John Pasta i Stanisław Ulam w 1953 r. Od tej pory ewolucja symulacji nabrała rozpędu, tak jak cała branża IT.

Unikaj błędów dzięki symulacji

Co robić, gdy chcemy przewidzieć jakieś działania? Sprawdzić, czy pomysł ma sens? Rozwiązaniem jest symulacja, którą można wykorzystać w module systemu APS. Wyobraź sobie, że chcesz wprowadzić zmianę w obecnym harmonogramie, ale nie wiesz, jaki to będzie miało wpływ. Inteligentne algorytmy przeprowadzą za ciebie taką symulację. Wprowadzasz zmiany, które cię interesują. Zostawiasz to do testów, wracasz za jakiś czas i pobierasz pełny raport, z którego dowiesz się, czy twój pomysł był trafny.

Jednym z częstych problemów, z którym mierzą się planiści i handlowcy, są terminy dostaw. Manualne planowanie w Excelu to proces długotrwały i wymagający, zagrożony wieloma błędami. Rozwiązaniem jest znów moduł APS. Nie jest potrzebny nawet planista, ponieważ dział handlowy może sam przeanalizować termin dostawy. Wszystko dzięki symulacji zaplanowania zlecenia tymczasowego. Wystarczą odpowiednie informacje zebrane od klienta, dodanie ich do modułu – i raport gotowy. Taki profesjonalny raport można wysłać klientowi, co dodatkowo podniesie profesjonalizm w firmie, a klient otrzyma konkretne informacje o terminach dostaw.

A może planujesz zatrudnić lub zwolnić pracownika? Możesz przygotować hipotezę, że zwalniasz pracownika, a jego obowiązki przypisujesz innej osobie. Ustawiasz analizę na kilka dni do przodu, po czym otrzymujesz raport, z którego dowiesz się, czy dotychczasowy proces nie pogorszył się i wszystko pracuje jak dawniej. Być może okaże się, że twoja decyzja byłaby błędna, a pracownik na danym stanowisku był kluczowy do zachowania płynnych procesów i uniknięcia przestojów.

Prognozuj i zbieraj szczegółowe dane

Zobacz, jakie ilości produktów możesz zaoferować klientowi, a także na ile realnie stać twoją produkcję. W rezultacie otrzymujesz komplet informacji, które możesz przekazać klientowi. A najważniejsze jest to, że dane te są obliczane dzięki inteligentnym algorytmom, które nie pomylą się jak człowiek. Ze stuprocentową gwarancją przedstawisz więc klientowi realne propozycje.

Gdzie znajdziesz wszystkie te rozwiązania?

W module APS od OptiMES. Opowiadam ci teraz o symulacjach i prognozach, ale samych możliwości jest znacznie więcej. Jak dobrze wiesz, APS to także planowanie produkcji. Optymalizacja wąskich gardeł, wizualizacja w czasie rzeczywistym, zarządzanie pracownikami i podwykonawcami, a także wspomniana symulacja czy prognozy. Zapraszam do wypróbowania, można to zrobić 14 dni za darmo. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.optimes.syneo.pl.


Artykuł ukazał się w nr 4(40) sierpień – wrzesień 2022 czasopisma „Production Manager”.
Więcej interesujących treści w naszym najnowszym wydaniu. Dołącz do klubu naszych prenumeratorów ▶ https://www.production-manager.pl/prenumerata/

Zobacz również


Przeczytaj