ZARZĄDZANIE
TWI –wykrzesanie maksymalnej efektywności
Rozwój przemysłu obliguje przedsiębiorstwa do nieustannego poszukiwania rozwiązań, które wpłyną na sukcesywne podnoszenie wskaźników efektywności. Takim przełomowym rozwiązaniem okazał się program Training Within Industry (TWI), skupiony na wzmacnianiu instruktorskich umiejętności liderów w zakładach produkcyjnych. Standaryzacja oparta na zasadach TWI pozwala firmom wdrażać nowych pracowników zgodnie z założonymi celami biznesowymi.
Data publikacji: 26.07.2024
Data aktualizacji: 07.08.2024
Podziel się:
TWI to program opracowany w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, przeznaczony pierwotnie dla zakładów działających w branży przemysłu zbrojeniowego. Idea była prosta – wykrzesać maksymalną efektywność z pracowników, którzy nie mieli doskonałego przygotowania do pracy. Potrzeba ta była ściśle związana z wcieleniem doświadczonych pracowników produkcji do armii. Sukces na polu bitwy był jednocześnie uzależniony od dostępu do wyposażenia niezbędnego do walki. W tej kryzysowej sytuacji zakłady produkcyjne zostały zmuszone do zatrudniania kobiet oraz młodzieży, czyli osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w przemyśle. Jak przygotować niedoświadczonych pracowników do nowej roli i produkować niezliczone ilości sprzętu militarnego pozwalającego na utrzymanie strategicznej pozycji na polu bitwy? Odpowiedzią na tę potrzebę stał się program TWI skupiony na rozwoju brygadzistów i mistrzów w kierunku efektywnego wdrażania kadry produkcyjnej. Choć pierwotnym celem była sprawna produkcja wyposażenia umożliwiającego uzyskanie przewagi nad armią wroga, sukces programu TWIsprawił, że znalazł powszechne zastosowanie w zakładach produkcyjnych działających w różnych branżach na całym świecie.
Na czym w praktyce polega TWI?
Celem programu TWI jest podniesienie kompetencji przełożonych w zakładach produkcyjnych w 4 obszarach: instruowaniu pracowników, budowaniu dobrych relacji z pracownikami, doskonaleniu metod pracy oraz zapewnieniu bezpieczeństwa pracy. Kluczową rolę odgrywa lider odpowiedzialny za nadzorowanie prawidłowego przebiegu szkolenia, zapewnienie warunków niezbędnych do prawidłowej pracy oraz weryfikację umiejętności i realizacji zadań zgodnie z ustalonymi standardami. Instruowanie pracowników obejmuje przeszkolenie liderów do praktycznej demonstracji zadań. Największym problemem przełożonych nie jest brak wiedzy procesowej, lecz brak przygotowania do roli instruktora. TWI dokładnie opisuje wzorcowy przebieg instruktażu. Konkretne przedstawienie zadania wraz z poinformowaniem o najważniejszych zasadach, umożliwienie pracownikowi praktyki oraz regularne nadzorowanie postępów wpływa na przyspieszenie samodzielności. Celem doskonalenia metod pracy jest uzyskiwanie lepszych wskaźników efektywności przy takich samych zasobach. Analiza prowadzonych dotychczas działań połączona z wzajemnym feedbackiem pozwala opracować nowe metody realizacji zadań, które wpłyną na podniesienie wolumenu produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości pracy. Umiejętność budowania relacji z pracownikami skupia się na usprawnieniu komunikacji oraz ograniczeniu negatywnego wpływu konfliktów w zespole. Zwieńczeniem wszystkich umiejętności jest bezpieczeństwo pracy mające na celu zapewnienie pracownikom jak najlepszej ochrony.
TWI w liczbach
Pozornie proste zasady programu znacznie usprawniły procesy w zakładach produkcyjnych. Po II wojnie światowej TWI wdrażano w firmach działających w branży motoryzacyjnej. Program stał się integralną częścią systemów produkcyjnych takich marek jak Toyota, Mitsubishi czy Nissan. Z jakim rezultatem? W 600 firmach produkcyjnych biorących początkowo udział w programie TWI, wszystkie zakłady skróciły czas szkolenia nowych pracowników o 25 proc. lub więcej oraz zredukowały reklamacje o ponad 25 proc., 86 proc. firm zwiększyło wydajność o 25 proc. lub więcej, 88 proc. firm zredukowało pracochłonność na produkt o 25 proc. lub więcej, a 55 proc. firm zredukowało braki o ponad 25 proc. Obecnie zasady TWI stanowią nieodłączny element zarządzania zespołem w praktycznie każdym rozwijającym się zakładzie produkcyjnym, a ze skuteczności programu coraz chętniej zaczynają korzystać organizacje działające w sektorze usługowym. Choć nie wszystkie zakłady raportują efekty stosowanych metod zarządzania, dysponujemy przykładami polskich przedsiębiorstw, które podzieliły się wartością korzystnych zmian wskaźników. W firmie zajmującej się formowaniem wtryskowym koszty związane z jakością produktów zostały obniżone z 4 do 2 proc., zmniejszono zapasy o 35 proc., wskaźnik OEE wzrósł o 3 proc., wskaźnik QWL wzrósł o 15 proc., a rentowność poprawiła się o 3 proc. Tak doskonałe wyniki uzyskują również przedsiębiorstwa działające w innych branżach, np. przemysłem odzieżowym, gdzie firma odnotowała 70 proc. obniżenie liczby błędów ludzkich związanych z przezbrajaniem maszyn, a całkowita wydajność wzrosła o 30 proc. Ostateczne wyniki oraz powodzenie wdrożenia TWI jest oczywiście indywidualną kwestią każdego zakładu. Wśród przykładów firm odnoszących sukces uwagę przykuwa przede wszystkim personalne podejście do zmian oraz identyfikacja rzeczywistych luk procesowych czy kompetencyjnych. Wykorzystanie metodyki TWI pozwala znaleźć te luki, a następnie na podstawie wzajemnego feedbacku oraz analizy zgromadzonych danych wyeliminować wąskie gardła w celu optymalizacji procesów i zasobów. Na efekt ma również wpływ charakterystyka samej branży.
Innowacyjne oprogramowanie wspierające wdrożenie TWI
Jednym z głównych celów, który przyświecał nam, jako twórcom oprogramowania noSilo było ułatwienie przełożonym w zakładach produkcyjnych zarządzania zgodnego z programem TWI. Najważniejsze funkcje aplikacji doskonale wpisują się w ideę treningu maksymalizującego efektywność pracowników.
W jaki sposób?
Aplikacja znacznie ułatwia proces instruowania. Materiały pomocnicze dostępne w Bazie wiedzy występują w różnych wersjach, w tym również formatach wideo. Instruktaże nagrywane na stanowisku pracy pomagają nowozatrudnionym przyswoić wiedzę i lepiej zapamiętać wszystkie szczegóły procesu. Oprogramowanie eliminuje silosy informacyjne i komunikacyjne, dlatego wszystkim pracownikom udostępniono moduł Aktualności, który umożliwia wymianę komunikatów bez konieczności opuszczania stanowiska pracy. Możliwość kontaktu oraz otwarcie przełożonych na wymianę zdań z pracownikami ma kluczowy wpływ na budowanie relacji. Pracownicy znajdują się na linii pierwszego kontaktu z procesem i to oni najszybciej dostrzegają wąskie gardła. Operatorzy mają również możliwość uczestniczenia w tworzeniu instruktaży dla swoich kolegów. Doskonalenie metod pracy poprzez czynny udział w działaniach związanych z rozwijaniem przedsiębiorstwa przekłada się na wzrost zaangażowania pracowników oraz daje im poczucie docenienia.
Aplikacja noSilo pozwala zadbać o praktyczne szkolenia, skutecznie weryfikować zdobywane umiejętności, budować lepsze relacje z pracownikami oraz zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo w miejscu pracy. Automatyzacja daje natomiast przełożonym przestrzeń na działania, których zautomatyzować się nie da – budowanie lepszych relacji oraz tworzenie życzliwego środowiska pracy. Funkcje oprogramowania zgodne z założeniami programu TWI wspierają przedsiębiorstwo w uzyskiwaniu coraz lepszych wskaźników efektywności i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.
● www.nosilo.io
Zobacz również