Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Trzy filary nowoczesnego ERP Elastyczność, terminowość, rentowność

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE

Trzy filary nowoczesnego ERP Elastyczność, terminowość, rentowność

W ciągu ostatnich 12 turbulentnych miesięcy transformacji uległo podejście do działań operacyjnych, zarządzania przedsiębiorstwem, komunikacji, możliwości rynkowych i rozwoju. Obserwowaliśmy, jak przedsiębiorstwa produkcyjne w różnym stopniu dostosowywały się do zmieniających się potrzeb.


Data publikacji: 12.05.2021

Data aktualizacji: 01.11.2023

Podziel się:

trzy-filary-nowoczesnego-erpelastycznosc-terminowosc-rentownosc

Zauważalna była również zwiększająca się świadomość potrzeby cyfryzacji, zaadaptowania zwinnego podejścia oraz zastąpienia tradycyjnych autorskich systemów elastycznym rozwiązaniem umożliwiającym efektywne zarządzanie zmianami oraz terminową i rentowną produkcję.

Zwinna transformacja modelu biznesowego

Cyfryzacja to jednak o wiele więcej niż sama digitalizacja dokumentów i automatyzacja procesów. Transformacja cyfrowa sprowadza się bowiem do bardziej holistycznego spojrzenia na dotychczasowe modele biznesowe, dostosowanie firm do nagłych zmian. Oznacza transformację nie tylko stylu pracy, ale także szeroko pojętego krajobrazu społecznego i biznesowego. Zagadnienia oscylujące wokół integralności procesów oraz konieczności umacniania kompetencji cyfrowych, w tym za pomocą elastycznego systemu ERP, będą hasłem przewodnim nadchodzących miesięcy. Innymi tendencjami, o których będziemy często słyszeć, jest masowa indywidualizacja i maksymalne ukierunkowanie na klienta.

W kierunku indywidualizacji produktów

Personalizacja jest powszechną tendencją w większości branż. Przemysł wytwórczy nie jest wyjątkiem. Konsumenci wciąż żądają więcej, napędzając falę masowej indywidualizacji, a producenci chcący wyprzedzić konkurencję wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom m.in. w zakresie różnicowania i kastomizacji produktów.

Strategia Henry’ego Forda, zgodnie z którą „klient może kupić samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem że będzie to kolor czarny”, byłaby dzisiaj nie do pomyślenia. Wiele popularnych systemów ERP dla branży produkcyjnej powstało jednak z myślą o klasycznej produkcji seryjnej. Procesy produkcji na zamówienie w obszarze budowy maszyn są w nich uwzględnione w równie niewielkim stopniu, jak procesy masowej indywidualizacji ukierunkowane na produkcję jednostkową. Tymczasem w produkcji jednostkowej nic nie działa rutynowo, a producenci muszą być w stanie elastycznie i szybko reagować na nieprzewidziane zmiany oraz nieprzerwanie dopasowywać plany i produkcję do nowych warunków ramowych – bez zmniejszania ich opłacalności.

Takiej elastyczności firmy zajmujące się produkcją na zamówienie wymagają także od swojego oprogramowania klasy ERP. Elastyczność, automatyzacja procesów, dostęp do pełnego śledzenia realizacji projektów to tylko kilka z wielu czynników, które mogą ułatwić codzienne workflow, jednocześnie optymalizując możliwości uzyskania przychodów. Jednak istotą sukcesu w czasach o wysokiej tendencji do zmian będzie, a w zasadzie jest, połączenie wspomnianej elastyczności wraz z gwarancją terminowości.

Opóźnienie non grata

W firmach korzystających jeszcze z zewnętrznych modułów lub autorskich rozwiązań, najczęściej opartych na rozbudowanych i licznych arkuszach kalkulacyjnych, dochodzi często do chaosu informacyjnego, w tym m.in. nieefektywnego planowania matryc kompetencji, trudności ze śledzeniem zapasów, niedokładnego rozliczania kosztów oraz zbyt często zmieniających się harmonogramów.

Taka sytuacja, wywołana chociażby jednym słabym ogniwem w całym łańcuchu dostaw, przy nieodpowiednim narzędziu oznacza brak możliwości odpowiednio szybkiej reakcji na odchylenia, co generuje dodatkowe koszty (najczęściej po stronie nie tylko producenta, ale także klienta) oraz tak niechcianego, kojarzonego z dotkliwym efektem domino, opóźnienia w harmonogramie projektowym.

Jak zatem system ERP wspiera producentów zarówno masowych, jak i jednostkowych w osiąganiu celów biznesowych? Otóż nowoczesne oprogramowanie tej klasy, np. abas ERP, powinno pełnić funkcję centrum zarządzania, w którym w jednym miejscu można kierować całym projektem i dostępna jest pełna przejrzystość pod kątem potrzeb controllingu projektów i obciążenia pracowników. Newralgiczny jest tu także podgląd informacji w czasie rzeczywistym, umożliwiający efektywne zarządzanie zmianami, podejmowanie szybkich reakcji i decyzji opartych na rzetelnych danych, co w konsekwencji wspiera terminową realizację projektów przy optymalnym wykorzystaniu zasobów i, co ważne, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nadzorowanie rentowności z systemem ERP

Utrzymanie kosztów i terminów pod kontrolą to dla firm zajmujących się produkcją, szczególnie jednostkową (projektową), operujących na tradycyjnych rozwiązaniach, jest nie lada wyzwaniem. Mimo niepewności oferty muszą być odpowiednio skalkulowane, a w wypadku odchyleń firma musi w porę zareagować. Dopracowane narzędzia analityczne w systemach biznesowych, jak system abas ERP, pomagają nie tylko w precyzyjnej kalkulacji wstępnej i wynikowej, w monitorowaniu postępów w realizacji projektu, lecz także w strategicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem dzięki możliwości wytypowania opłacalnych projektów oraz informacji, którzy dostawcy oferują atrakcyjne warunki i niezawodne dostawy, w których koszty wymykają się zwykle spod kontroli, identyfikacji wąskich gardeł oraz w których procesach tkwi niewykorzystany potencjał zwiększenia wydajności.

Nowoczesne systemy ERP pomagają zatem w ocenie rentowności realizowanych projektów nie tylko na etapie ich planowania, ale przede wszystkim na bieżąco – w całym cyklu życia projektu. Zapewnia to przedsiębiorcom wymierne korzyści w postaci zdolności do podnoszenia wewnętrznej efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa i do skutecznego osiągania celów.

Ożywienie na horyzoncie

Przedsiębiorcy ukierunkowani na rozwój zdają sobie sprawę, że po niepewnym 2020 r. w 2021 r. nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej. Wśród firm produkcyjnych potrzeba analizy wskaźników i danych w czasie rzeczywistym nie będzie maleć. Nie zniknie również konieczność podejmowania odpowiednio wcześnie decyzji opartych na danych. Potrzeba bycia elastycznym i nadążania za tendencją maksymalnego ukierunkowania na klienta też się nie zmniejszy. Wręcz przeciwnie. A porzucenie status quo i inwestycje w nowoczesne narzędzia usprawniające procesy produkcyjne umożliwią wejście w erę cyfryzacji i nieraz jeszcze otrzymają miano czynnika warunkującego zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na dynamicznym rynku.

Paweł Kużdowicz


Artykuł ukazał się w nr 2(32) kwiecień-maj 2021 czasopisma „Production Manager”.

Zobacz również


Przeczytaj