Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Stellantis i CATL zainwestują w produkcję

ZARZĄDZANIE

Stellantis i CATL zainwestują w produkcję

W Saragossie w Hiszpanii, powstanie nowoczesna fabryka baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), zaprojektowana w sposób gwarantujący pełną neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby zrealizować tę inwestycję, firmy Stellantis i CATL utworzą wspólne przedsiębiorstwo. Na finansowanie projektu obie firmy przeznaczą nawet 4,1 miliarda euro.


Data publikacji: 19.12.2024

Data aktualizacji: 19.12.2024

Podziel się:

Spółka joint venture, w której Stellantis i CATL będą miały równe udziały, ma na celu wzmocnienie europejskiej oferty Stellantisa w zakresie akumulatorów LFP. Dzięki temu producent będzie w stanie wprowadzać na rynek większą liczbę przystępnych cenowo, elektrycznych pojazdów osobowych, crossoverów i SUV-ów o średnim zasięgu, które trafią do segmentów B i C. Stellantis zobowiązało się do zaoferowania bardziej dostępnych cenowo aut elektrycznych w ramach realizacji swojej strategii Dare Forward 2030.

Zakończenie transakcji, uzależnione od spełnienia standardowych warunków regulacyjnych, planowane jest na 2025 rok. Produkcja w nowej fabryce ma rozpocząć się pod koniec 2026 roku. Zdolności produkcyjne zakładu mają wynieść 50 GWh, w zależności od rozwoju rynku energii elektrycznej w Europie oraz wsparcia ze strony władz Hiszpanii i Unii Europejskiej.

W listopadzie 2023 roku Stellantis i CATL podpisały niewiążące porozumienie dotyczące dostaw ogniw i modułów akumulatorowych LFP do produkcji elektrycznych pojazdów w Europie, a także nawiązały długoterminową współpracę w dwóch kluczowych obszarach: rozwoju technologii dla zaawansowanych pojazdów elektrycznych BEV (Battery Electric Vehicles) Stellantisa oraz wzmocnienia łańcucha wartości w zakresie akumulatorów.

CATL już wprowadziło swoje zaawansowane technologie produkcji baterii do Europy, uruchamiając zakłady w Niemczech i na Węgrzech. Hiszpańska fabryka znacząco zwiększy zdolności firmy w zakresie wspierania e-mobilności oraz działań na rzecz transformacji energetycznej zarówno w Europie, jak i na rynkach globalnych.

Stellantis stosuje podejście dual-chemistry, rozwijając zarówno ogniwa litowo-jonowe NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe), jak i akumulatory LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe), aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów oraz badać innowacyjne technologie ogniw i pakietów baterii. Firma jest na dobrej drodze, aby do 2038 roku stać się korporacją o zerowej emisji dwutlenku węgla netto.

Źródło: Stellantis NV, automatykab2b.pl

Zobacz również


Przeczytaj