Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Polskie AGD cofnęło się o niemal o dekadę

ZARZĄDZANIE

Polskie AGD cofnęło się o niemal o dekadę

W 2023 r. polskie fabryki wyprodukowały o ponad 11 proc. mniej tzw. dużego AGD niż w rok wcześniej.


Data publikacji: 01.03.2024

Data aktualizacji: 01.03.2024

Podziel się:

Cofnęliśmy się zatem o dziewięć lat. Niepokojące jest przede wszystkim, że ten spadek nastąpił przy rosnących mocach produkcyjnych – alarmuje przedstawiciel APPLiA Polska Związku Producentów AGD.

O sprawie informuje „Puls Biznesu”, który podaje za APPLiA Polska, że w 2023 r. wyprodukowano w kraju łącznie 26 mln artykułów gospodarstwa domowego. Z tego 22,9 mln sztuk przypadło na tzw. duże AGD (przede wszystkim: lodówki, pralki, kuchenki, piekarniki oraz zmywarki).

23 mln sztuk byłoby dobrym rezultatem kilka lat temu. Dziś jednak oznacza to spadek o 11 proc. w stosunku do wcześniejszego roku i powrót do poziomu z 2015 r. Cofnęliśmy się zatem o dziewięć lat. Niepokojące jest przede wszystkim, że ten spadek nastąpił przy rosnących mocach produkcyjnych – wskazał Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, cytowany przez „PB”.

AGD, czyli perła polskiego eksportu, w dołku

A więc poprzedni rok był zarazem drugim z rzędu, w którym kurczyła się produkcja sektora. Jeszcze w rekordowym 2021 r. w polskich fabrykach postało ok. 35 mln sztuk AGD, z czego 30,4 mln to tzw. duże AGD.

Jeszcze niedawno przedstawiciele sektora zapewniali, że Polska jest numerem 1 w tym sektorze w całej Europie. Obecnie zadowolić się musimy statusem lidera w Unii Europejskiej. W kilku segmentach wyprzedziła nas już bowiem Turcja.

Co istotne, za granicę trafia 90 proc. produkcji. Najwięcej, bo ponad połowa całego naszego eksportu, trafia do: NiemiecFrancjiWielkiej Brytanii i Włoch. Obecnie jednak nasz udział w światowym rynku zmniejszył się do 12 proc., co oznacza, że wyprzedziły nas Niemcy. Największym eksporterem pozostają wciąż Chiny (35 proc. udziału w 2022 r.).

 

Lekki spadek zatrudnienia

W 2023 r. firmy z tego sektora nieznacznie też zmniejszyły zatrudnienie. Pracowało w nim ok. 30 tys. osób (spadek o ok. 1 tys. zatrudnionych). Przedstawiciele branży podkreślili, że starają się nie zwalniać, a jeśli już to robią, to pozbywają się wyłącznie pracowników tymczasowych.

Źródło: money.pl

Zobacz również


Przeczytaj