RELACJE
Debata: Przemysł 4.0. w kolorach zielonej transformacji – czas dwóch rewolucji.
Zakres tematyczny debaty
- Idea czwartej rewolucji przemysłowej zakłada powstanie europejskiego, opartego na inteligentnych fabrykach przemysłu 4.0., który dzięki technologiom przełomu będzie dostarczał konsumentom niedrogie, wielowariantowe produkty. Jak w tym kontekście wypada idea zielonego przemysłu? Czy obie rewolucje wzmacniają się wzajemnie i konkurencyjność polskich fabryk? Jakie szanse leżą przed polskimi fabrykami w tym kontekście?
- Jak, jako produkcja, możemy wykorzystać dane do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, jednocześnie optymalizując koszty operacyjne? Czy ewentualne uregulowania legislacyjne związane np. z ESG nie stoją w sprzeczności z konkurencją na trudnym globalnym rynku?
- Czy takie rozwiązania jak IRA, CBAM czy projekt Zielonego Ładu, uwzględniający zwiększenie subsydiowania inwestycji w zielone technologie do kwoty ponad 400 mld euro w ciągu dekady, są dla Państwa potencjalnym dodatkowym silnikiem dla cyfrowej transformacji i nowych technologii dla przemysłu?
- W ostatnich latach przemysł przeszedł przez czas tzw. deficytów co do stabilnych cen energii, zasobów, pewności dostaw i drożności łańcuchów dostaw. Jak cyfrowa transformacja wpływa na zarzadzanie ryzykiem, pozwala wprowadzać tak potrzebny element stabilizacji do codziennej pracy?
- Czy zeroemisyjne fabryki są elementem 4 czy 5 rewolucji przemysłowej? Jakich technologii potrzebujemy, aby realizować wspomniany cel?
- Czy zauważają Państwo wzmożoną tendencję do reshoringu lub nearshoringu w związku, z nie tak już pozytywnym, rachunkiem ekonomicznym lokowania produkcji na dalekim wschodzie? A może reshoring i głęboka reindustrializacja Europy to myślenie życzeniowe?
26.03.2024
Podziel się:
Ten artykuł jest dostępny tylko dla użytkowników z wykupioną prenumeratą.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się
Wykup prenumeratę, aby kontynuować czytanie
PrenumerujZobacz również