Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Debata: Przemysł 4.0. w kolorach zielonej transformacji – czas dwóch rewolucji.

RELACJE

Debata: Przemysł 4.0. w kolorach zielonej transformacji – czas dwóch rewolucji.

 Zakres tematyczny debaty

  1. Idea czwartej rewolucji przemysłowej zakłada powstanie europejskiego, opartego na inteligentnych fabrykach przemysłu 4.0., który dzięki technologiom przełomu będzie dostarczał konsumentom niedrogie, wielowariantowe produkty. Jak w tym kontekście wypada idea zielonego przemysłu? Czy obie rewolucje wzmacniają się wzajemnie i konkurencyjność polskich fabryk? Jakie szanse leżą przed polskimi fabrykami w tym kontekście?
  2. Jak, jako produkcja, możemy wykorzystać dane do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, jednocześnie optymalizując koszty operacyjne? Czy ewentualne uregulowania legislacyjne związane np. z ESG nie stoją w sprzeczności z konkurencją na trudnym globalnym rynku?
  3. Czy takie rozwiązania jak IRA, CBAM czy projekt Zielonego Ładu, uwzględniający zwiększenie subsydiowania inwestycji w zielone technologie do kwoty ponad 400 mld euro w ciągu dekady, są dla Państwa potencjalnym dodatkowym silnikiem dla cyfrowej transformacji i nowych technologii dla przemysłu?
  4. W ostatnich latach przemysł przeszedł przez czas tzw. deficytów co do stabilnych cen energii, zasobów, pewności dostaw i drożności łańcuchów dostaw. Jak cyfrowa transformacja wpływa na zarzadzanie ryzykiem, pozwala wprowadzać tak potrzebny element stabilizacji do codziennej pracy?
  5. Czy zeroemisyjne fabryki są elementem 4 czy 5 rewolucji przemysłowej? Jakich technologii potrzebujemy, aby realizować wspomniany cel?
  6. Czy zauważają Państwo wzmożoną tendencję do reshoringu lub nearshoringu w związku, z nie tak już pozytywnym, rachunkiem ekonomicznym lokowania produkcji na dalekim wschodzie? A może reshoring i  głęboka reindustrializacja Europy to myślenie życzeniowe?

26.03.2024

Podziel się:

Ten artykuł jest dostępny tylko dla użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się

Wykup prenumeratę, aby kontynuować czytanie

Prenumeruj

Zobacz również


Przeczytaj